27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଚୀନ୍‌କୁ କ୍ରୋଧିତ କରି ତାଇୱାନ ବାଣିଜ୍ୟ ଆଲୋଚନାକୁ ଭାରତ ବିବେଚନା କରୁଛି ।

Must read

ତାଇୱାନ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମର୍ଥନ ବଢୁଛି କାରଣ ଉଭୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଚୀନ୍ ସହ ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡି ଯାଉଛନ୍ତି।ତାଇୱାନ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଚାହିଁଛି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାର ଆଗକୁ ବୁଝିବାକୁ ନାରାଜ, କାରଣ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନରେ କୌଣସି ଚୁକ୍ତି ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ପରେ ଏହା ଚୀନ୍ ସହିତ ଏକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିବ | ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବାର ନିୟମ ଦର୍ଶାଇ ଯିଏ ନାମକରଣ ନକରିବାକୁ କହିଥିଲେ, ବାଣିଜ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଭାରତରେ ହକ୍ମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ତାଇୱାନ ସହିତ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସରେ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ, ମୋଦିଙ୍କ ସରକାର ତାଇୱାନର ଫକ୍ସକନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଗ୍ରୁପ୍, ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍ କର୍ପୋରେଟ୍ ଏବଂ ପେଗାଟ୍ରନ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ସମେତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲେ କାରଣ ସେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ୧୦.୫ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ଟଙ୍କା (୧୪୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍) ରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।ଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ବାୱେଜା ମତାମତ ଲୋଡିଥିବା ଅନୁରୋଧକୁ ତୁରନ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତାଇୱାନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବାଣିଜ୍ୟ ବୂଝାମଣାକାରୀ ଜନ ଡେଙ୍ଗ ମନ୍ତବ୍ୟ ଚାହୁଁଥିବା ଇମେଲଗୁଡିକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିନାହାଁନ୍ତି।ଭାରତ ସହିତ ଯେକୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ତାଇୱାନ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହେବ, ଯାହା ଚୀନର ଚାପ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୀତି ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଛି | ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ପରି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ତାଇୱାନକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ ନାହିଁ, ଦୁଇ ସରକାର “ପ୍ରତିନିଧୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ” ଆକାରରେ ଅନ of ପଚାରିକ କୂଟନ .ତିକ ମିଶନ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି।ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୨୦୧୮ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ତାଇୱାନ ଏକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବିନିଯୋଗ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ୧୮% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୭.୨ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଜାଓ ଲିଜିଆନ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବେଜିଂରେ ଏକଦୈନିକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ “ଏକ ଚୀନ୍ ନୀତି ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତାଇୱାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଚତୁରତାର ସହ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍। “ଦୁନିଆରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଚୀନ୍ ଅଛି ଏବଂ ତାଇୱାନ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ। ଚୀନ୍‌ର ଏକ ନୀତି ହେଉଛି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସର୍ବଭାରତୀୟ ସହମତି, ଭାରତ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ”ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଇ ଇଙ୍ଗ-ୱେନଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତରେ ନିଜର ପ୍ରୋଫାଇଲ ବଢାଇ ଦେଇଛି ଯାହା ରିପୋର୍ଟ କରିବା ସମୟରେ ତାଇୱାନକୁ ଏକ ଦେଶ ଭାବରେ ନ କହିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛି। ଏହାର ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ ଜାତୀୟ ଦିବସ ପାଳନ | ଭାରତର ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସନ୍ ୱିଡୋଙ୍ଗଙ୍କୁ ତ୍ୟାଗ ଉପରେ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ # ଟାଇୱାନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଡେ ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗକୁ ଭାଇରାଲ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ମେ ମାସରୁ ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଂଘାତିକ ସୀମା ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ଭାରତୀୟ ଜନତାଙ୍କ ଭାବନା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ପରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଟିକଟୋକ ସମେତ ଦଶହଜାର ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିବାବେଳେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପରେ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ବିବିଧ ହେବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ବିଷୟରେ ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଆମେରିକା ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ 7.5 ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ୧୧୫,୦୦୦ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।ଚାଇନାର ଜିଦ୍ ଯେ ତାଇୱାନ ଏକ ଦେଶ ନୁହେଁ ବ୍ୟାକଫାୟାର ଆରମ୍ଭ କରେ |ଚାଇନା ସହିତ ସେହି ଅସନ୍ତୋଷ, ଏବଂ ତାଇୱାନର ମହାମାରୀର ସଫଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ତାଇ ପାଇଁ ଏକ ନରମ ଶକ୍ତି ସୁଯୋଗରେ ଅନୁବାଦ କରୁଛି | ତାଇୱାନର ୨୪ ନିୟୁତରେ ୬୦୦ ରୁ କମ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ କେବଳ ସାତଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।ତାଇୱାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୋସେଫ ୱୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଟେଲିଭିଜନ ନେଟୱାର୍କ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର, ସମାନ ଦେଶ ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆମେରିକା, ଜାପାନ ସହିତ ଆମର ପାରମ୍ପାରିକ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ଏବଂ ଆମେ ଭାରତ ସହିତ ମଧ୍ୟ ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ”

ଜାନୁଆରୀରେ ହୋଇଥିବା ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ତାଇ ଅନଲାଇନରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଇୱାନ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହର ଲହରୀକୁ ପୁଞ୍ଜି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ରେ, ସେ ଭାରତୀୟ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଜାତୀୟ ଦିବସ ଶୁଭେଚ୍ଛା ପଠାଇଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ସେ ତାଜମହଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି ପୁଣି ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲେ।ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରେ, ତାଇ ଏକ କପ ମସାଲା ଚା ସହିତ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ କିଛି ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ତଥାକଥିତ ମିଲ୍କ ଚା ଆଲାଇନ୍ସର ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସନ୍ଦର୍ଭ ଭାବରେ ଦେଖିଛନ୍ତି ଯାହା ତାଇୱାନ, ହଂକଂ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିଛି। ଚାଇନାର ଜାତୀୟତା। ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଟ୍ୱିଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୪୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲାଇକ୍ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ହଜାର ହଜାର ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

ତାଇୱାନକୁ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି, ତାଇ ପ୍ରଶାସନର ଭାରତକୁ ନେଇ ଭାରତକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି।ଚୀନ୍‌ର ସାର୍ବଭୋମତ୍ୱ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତାର ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ ସଠିକ୍ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ ବୋଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଚୀନ୍‌ର ଦୂତାବାସର ମୁଖପାତ୍ର ଜି ରୋଙ୍ଗ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଜି ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି, “ତାଇୱାନ ସ୍ଵାଧିନତା” ବାହିନୀକୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଗାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପଠାଯିବ ନାହିଁ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article