29.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ବ୍ରାଜିଲର ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ ଚାଇନାର କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି |

Must read

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏକ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ଆଶା କରୁଥିବାବେଳେ ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଚୀନ୍ ଟିକା କିଣିବେ ନାହିଁ।
ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ରାଜିଲ ଚୀନ୍‌ର ସିନୋଭାକ୍ ଟିକା କିଣିବ ନାହିଁ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବୋଲସନାରୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମେ ଚୀନ୍ ଟିକା କିଣିବୁ ନାହିଁ। ଦିନକ ପରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯିବ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଡୁଆର୍ଡୋ ପାଜୁଏଲୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରାଜିଲ ସରକାର ନୋଭାକର ଟୀକାକରଣକୁ ପ୍ରତିରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଟିକା ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବ। ଲସନାରୋ ସରକାର ବ୍ରିଟେନର ଟିକା କିଣିବାକୁ ଏବଂ ରିଓ ଡି ଜେନେରିଓରେ ଏହାର ଜୈବିକ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ଫିଓକ୍ରୁଜ୍ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସାଓ ପାଉଲୋ ରାଜ୍ୟ ଜୈବିକ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର, ବୁଟାଣ୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ସିନୋଭାକ୍ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜୋଓ ଡୋରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସେ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ୯,୦୦୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ଵାରା ଚାଇନାର ଟିକାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ସିନୋଭାକର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଫେଜ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଫଳାଫଳ, ଯାହା ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article