27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ଭାରତ-ଭୁଟାନ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ମାନଜନକ ବ୍ରୁନେଲ ପଦକ |

Must read

ବ୍ରିଟେନ ଭିତ୍ତିକ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସ ଦ୍ୱାରା ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ଭାରତ-ଭୁଟାନ ଉଦ୍ୟୋଗର ମଙ୍ଗଦେଚୁ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ମାନଜନକ ବ୍ରୁନେଲ୍ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଭୁଟାନରେ ଭାରତ ସମର୍ଥିତ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ବିଜୟ-ସହଯୋଗର ଏକ ଉଦାହରଣ ଅଟେ, ଯାହା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ଶସ୍ତା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବିଦ୍ୟୁତର ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସ ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଥିମ୍ଫୁ ପାଇଁ ରପ୍ତାନି ରାଜସ୍ୱ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ ବୋଲି ନାମକରଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଥିବା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଭୁଟାନ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ମିଳିତ ଭାବେ ୭୨୦ ମେଗାୱାଟ ମଙ୍ଗଦେଚୁ ରନ୍-ନଦୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା। ହିମାଳୟ ଦେଶର ୧୦ ଗିଗାୱାଟ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଭୁଟାନଦ୍ଵାରା ବିକଶିତ ହେଉଥିବା ସାତୋଟି ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଅନ୍ୟତମ | ଅକ୍ଟୋବର ୫ ରେ ମଙ୍ଗଦେଚୁ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ବ୍ରୁନେଲ୍ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ, ବିଶେଷକରି ଉଦ୍ୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରକୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସହଜ କରିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଦ୍ୟମାନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନବୀକରଣ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା ଏବଂ ଜଳସେଚନ ଚ୍ୟାନେଲ ବିକଶିତ କରାଯାଇଥିଲା |

ମଙ୍ଗଦେଚୁ ପ୍ରକଳ୍ପର ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଆସିବା ସହିତ ଭାରତର ସହାୟତାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଭୁଟାନର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ୨,୦୦୦ ମେଗାୱାଟ ଅତିକ୍ରମ କଲା | ଉଭୟ ଦେଶ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିକାଶକୁ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ୧,୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛି, ଯାହା ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଠାରୁ ୧,୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଧିକ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରତିଦିନ ଉତ୍ପାଦିତ ୧୮.୭ ନିୟୁତ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଭୁଟାନର ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରେ ଏବଂ ବଳକା ଭାରତକୁ ରପ୍ତାନି ହୁଏ | ୨୦୧୨ ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଅନେକ ସାମାଜିକ ତଥା ପରିବେଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଭୁଟାନର ଟ୍ରୋଙ୍ଗସା ଜିଲ୍ଲାର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏକ ମୌଳିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସହିତ। ଆନୁମାନିକ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ୭୦% ରୂଣ ଏବଂ ୩୦% ଅନୁଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଭାରତ ସରକାର ଭୁଟାନରେ ଚାରୋଟି ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି – ୧,୦୨୦ ମେଗାୱାଟ ତାଲା ପ୍ରକଳ୍ପ, ୩୩୬ ମେଗାୱାଟ ଚୁଖା ପ୍ରକଳ୍ପ, ୬୦ ମେଗାୱାଟ କୁରିଚୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ମଙ୍ଗଦେଚୁ ପ୍ରକଳ୍ପ। ଆଉ ତିନୋଟି -୧, ୨୦୦-ମେଗାୱାଟ ପୁନାଟାସାଙ୍ଗଚୁ -୧, ୧୦୨୦ -ମେଗାୱାଟ ପୁନାଟାଙ୍ଗଚୁ-୨ ଏବଂ ୬୦୦ -ମେଗାୱାଟ ଖୋଲୋଙ୍ଗଚୁ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି | ଖୋଲଙ୍ଗଚୁ ହେଉଛି ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟୋଗ ମଡେଲ ପ୍ରକଳ୍ପ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article