30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୦ ପରେ, କଂଗ୍ରେସରେ ଆଉ ଏକ ପୁନହ ନିର୍ମାଣ

Must read

ବିହାରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ୟ ଏକ ସାଂଗଠନିକ ପୁନହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଅଜତତାର ସର୍ତ୍ତ ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଇନ-ଚାର୍ଜଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଟି ଖାଲି ଅଛି |ଶକ୍ତିସିନ୍ ଗୋହିଲ ବିହାର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବାବେଳେ ଦୀନେଶ ଗୁଣ୍ଡୁ ରାଓ ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ ଗୋଆର ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଗୋଆରେ ନୂଆ ଚାର୍ଜ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦଳର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟି (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିସି) କୁ ନବୀକରଣ କରିବା ସହ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗୁଲାମ ନାବି ଆଜାଦ ଏବଂ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଜଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସଚିବ ଭାବରେ ହଟାଇ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପ୍ରମୁଖ ସାଂଗଠନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ପାଞ୍ଚ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦଳ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଦିନିକିଆ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରାଧିକରଣକୁ ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରିବ, ଯାହା ଏକ ନୂତନ ଦଳର ସଭାପତି ବାଛିବା ପାଇଁ ସାଂଗଠନିକ ସର୍ଭେ କରିବ। ଚାରିଜଣ ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିସି ସଦସ୍ୟ (ଆଜାଦ, ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା, ମୁକୁଲ ୱାସନିକ ଏବଂ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ) ଅଗଷ୍ଟ ୭ ରେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ୧୩୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସଂଗଠନର “ସ୍ଥିର ଅବନତି” ପଛରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଆହ୍ .ାନ ଦେଇଥିଲେ। -ପଏଣ୍ଟ ଆକ୍ସନ୍ ପ୍ଲାନ୍ |ଉପରୋକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର କିସାନ ସେଲର ମୁଖ୍ୟ ନାନା ପାଟୋଲେ ହେଉଛନ୍ତି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତି, ଓବିସି (ଅନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ) ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତାମ୍ରଦ୍ୱାଜ ସାହୁ ଛତିଶଗଡରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ।ଏଥିସହ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ନିତିନ ରାଉତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି।

ଦଳର ଯୋଗାଯୋଗ ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିବା ସୁରଜେୱାଲାଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସଚିବ ଭାବେ ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ବିହାରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଯୋଗୁଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି (ସିଇସି) କୁ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରୂପେ ପଠାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିହାର ମତଦାନ ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସାଂଗଠନିକ ତଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏହି କମିଟିରେ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ଏ.କେ ଆଣ୍ଟୋନି, ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ, ଅମ୍ବିକା ସୋନି, କେସି ଭେନୁଗୋପାଲ, ମୁକୁଲ ୱାସନିକ ଏବଂ ରଣଦୀପ ସିଂ ସୁରଜେୱାଲା ରହିଥିଲେ। ୱାସନିକ୍ ଏହି ଚିଠିର ଅନ୍ୟତମ ଦସ୍ତଖତକାରୀ ଥିଲେ।

ଏହି ପାଞ୍ଚ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ସିଏଏକୁ ମଧୁସୂଦନ ମିଷ୍ଟ୍ରି ପରିଚାଳନା କରିବେ ଏବଂ ସଦସ୍ୟମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜେଶ ମିଶ୍ର, କୃଷ୍ଣ ବାଇରେ ଗ ଡା, ଏସ ଜୋଥିମାନି ଏବଂ ଅରବିନ୍ଦର ସିଂ ଲଭଲି, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଚିଠି ଲେଖକ। ନବନିର୍ବାଚିତ ସାଧାରଣ ସଚିବମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁରଜେୱାଲା (କର୍ଣ୍ଣାଟକ), ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ (ଆସାମ) ଏବଂ ତାରିକ ଅନୱାର (କେରଳ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ) ଅଛନ୍ତି।ଏହି ନୂତନ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଦୀନେଶ ଗୁଣ୍ଡୁ ରାଓ (ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ ଗୋଆ), ମାଣିକମ୍ ଟାଗୋର (ତେଲେଙ୍ଗାନା), ବିବେକ ବନସଲ (ହରିୟାଣା), ପୱନ କୁମାର ବନସଲ (ପ୍ରଶାସନ), ରାଜୀବ ଶୁକ୍ଲା (ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ), ଏଚ୍.କେ ପାଟିଲ (ମହାରାଷ୍ଟ୍ର), ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ (ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ), ମନୀଷ ଛତ୍ର (ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମେଘାଳୟ), ଭକ୍ତ ଚରଣ ଦାସ (ମିଜୋରାମ ଏବଂ ମଣିପୁର), ଏବଂ କୁଲଜିତ ସିଂ ନାଗ୍ରା (ସିକ୍କିମ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା) |

ଯେଉଁମାନେ ସାଧାରଣ ସଚିବ ଭାବରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ହରିଶ ରାୱତ (ପଞ୍ଜାବ), ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା (ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ), ଓମେନ ଚାନ୍ଦି (ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ), ଅଜୟ ମାକେନ (ରାଜସ୍ଥାନ) ଏବଂ କେସି ଭେନୁଗୋପାଲ (ସଂଗଠନ)। ରଖାଯାଇଥିବା ଇନ-ଚାର୍ଜଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଆରପିଏନ ସିଂ (ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ), ରଜନୀ ପାଟିଲ (ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର), ପିଏଲ ପୁନିଆ (ଛତିଶଗଡ), ଶକ୍ତିସିନ୍ ଗୋହିଲ (ବିହାର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ) ଏବଂ ରାଜୀବ ସତ୍ୟଭ (ଗୁଜରାଟ, ଦାଦ୍ରା ଏବଂ ନାଗର ହାଭେଲି, ଦାମନ ଏବଂ ଡିୟୁ) ଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ, ବିଶେଷ କରି ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମତଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟରେ ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ରହିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ବାଲାସାହେବ ଥୋରାଟ ରାଜ୍ୟରେ ଶିବସେନା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମିଳିତ ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀରେ ଅଛନ୍ତି।ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ନିରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ରଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱ ଦଳର ପଞ୍ଜାବ ୟୁନିଟ୍ ମୁଖ୍ୟ ସୁନୀଲ କୁମାର ଜାଖରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

ଗତ ମାସରେ ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଆଦିର ରଂଜନ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରେ ମତଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସହିତ ଆସାମ, ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୋଆ, ମଣିପୁର, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।୫୬ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ଏଆଇସିସି) ସଚିବଙ୍କ ମେଗା ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପୁନର୍ଗଠନ ଦେଖିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article