27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରୀ ଭାବେ ଗରିବ ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତରେ ଆଙ୍ଗଷ୍ଟ ଏବଂ ଅସ୍ୱୀକାର |

Must read

ଦର୍ପଣ, କାନ୍ଥରେ ଦର୍ପଣ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗରିବ କିଏ? ୧୯୭୧ରେ ଯେତେବେଳେ ବାଂଲାଦେଶ ଏକ ସ୍ଵାଧୀନ ଦେଶ ଭାବରେ ଉଭା ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଏହା ବିଶ୍ଵ ର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ଦେଶ ଥିଲା କିମ୍ବା ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଥିଲା। ଆଜି ମଧ୍ୟ ଦେଶ ଗରିବ କିନ୍ତୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮ ପ୍ରତିଶତ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ଏବଂ ଯଦିଓ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ଗତିକୁ ମନ୍ଥର କରିଦେଇଛି, ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୨୦୨୦ ଏବଂ ୨୦୨୧ମସିହାରେ ପ୍ରାୟ ୪ ପ୍ରତିଶତ ବେଗରେ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବାଂଲାଦେଶର ମୁଣ୍ଡପିଛା ୨୦୨୦ ଜିଡିପି ୧,୮୮୮ ଡଲାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି। ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଆଫ୍ରିକାର ଅନେକ ଗରିବ ଦେଶଠାରୁ ବହୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଯାହା ସହିତ ଏହାକୁ ତୁଳନା କରାଯାଉଥିଲା |

ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି (ଆଇଏମ୍ଏଫ୍) ର ସର୍ବଶେଷ ଅର୍ଥନୈତିକ ଲିଗ୍ ଟେବୁଲରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ପଡୋଶୀ ଭାରତଠାରୁ ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ରଖିଛି |ଯେତେବେଳେ ଏହି ଖବର ଭାଙ୍ଗିଗଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ କ୍ରୋଧିତ, ଆଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏବଂ ଅସ୍ୱୀକାରର ଏକ ପାରକ୍ସାଇଜିମ୍ରେ ଜଙ୍ଗଲୀ ହୋଇଗଲା | ବାଂଲାଦେଶରେ ଏହାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଧିକ ମାପ କରାଯାଇଥିଲା। ଚାଇନାରେ, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ, ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସୁଧାରିବାକୁ ମନା କରିବା ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଉପରେ ଭାରତର ଅନୁଗ୍ରହକୁ ଦାୟୀ କରିଛି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଦ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିନଥିଲେ, ଯଦିଓ ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ଆଣ୍ଡି ମୁଖାର୍ଜୀ ବାଂଲାଦେଶ ଭଳି ସ୍ୱଳ୍ପ ବେତନ ଉତ୍ପାଦନ ରପ୍ତାନିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ନକରିବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ, ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଶୋମିଟ୍ରୋ ଚାଟାର୍ଜୀ ଏବଂ ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନଙ୍କ ଏକ କାଗଜପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦିଓ ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶର ସମସ୍ତ ସ୍ୱଳ୍ପ ବେତନ ରପ୍ତାନି ଚୋରି କରେ, ତେବେ ଏହା ଭାରତର ଜିଡିପି ଆକଳନରେ ଏକ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଭାରତକୁ କମ୍ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରିର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଉଭୟ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳର ବସ୍ତିରେ ସାଧାରଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ଆୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଏବଂ ଏହା କେବଳ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାରରୁ ଆସିପାରେ ଯାହା କୋଟିପତି ନୁହେଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଭ ଦିଏ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article