30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭାରତ-ଆମେରିକା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାରବାରରେ କଣ ଅଛି ।

Must read

ଅକ୍ଟୋବର ୨୬-୨୭ ରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକେଲ ପମ୍ପିଓ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ମାର୍କ ଟି ଏସପର୍ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ୨+ ୨ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଇ ବିଗୁନ୍ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ୨୦୧୮ ରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପରିଦର୍ଶନ ୨ + ୨ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ଥିବା ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମୌଳିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତି ଗଭୀର ସାମରିକ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି | ଗତ ଦୁଇଟି ବୈଠକରେ, ଏବଂ ନାମରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେଲା; ବର୍ତ୍ତମାନ, ସହିତ, ଏହାକୁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଚୁକ୍ତିଗୁଡିକର ଟ୍ରାଇକା କୁହାଯାଉଛି – ଗଭୀର ସାମରିକ ସହଯୋଗର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବା | ସାଇନ୍ କରିବା ଦ୍ଵାରାଭାରତକୁ ଆମେରିକାର ଉନ୍ନତ ଭୌଗୋଳିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍ ଭଳି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରର ସଠିକତା ବଞ୍ଚାଇବା । ଏହା ଟପୋଗ୍ରାଫିକାଲ୍ ଏବଂ ଏରୋନେଟିକାଲ୍ ଡାଟା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ପ୍ରବେଶ ପ୍ରଦାନ କରିବ ଯାହା ନାଭିଗେସନ୍ ଏବଂ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ଏକ ଦୈନନ୍ଦିନ ଉଦାହରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ, ଯେପରି ଉବର କ୍ୟାବ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଜିପିଏସ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ-ଗୁଣାତ୍ମକ ଜିପିଏସ୍ ଯୋଗାଇବ ଏବଂ ରିଅଲ୍-ଟାଇମ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସହିତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ବିପକ୍ଷଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବ |ବାୟୁସେନା-ରୁ-ବାୟୁସେନା ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଏହା ଚାବି ହୋଇପାରେ | ଆଗାମୀ ୨ + ୨ ସମୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାରୁ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ର “ଶୀଘ୍ର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ” କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଚୁକ୍ତିନାମା କ’ଣ?ଲେମୋ: ଅଗଷ୍ଟ୨୦୧୬ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଅନ୍ୟର ଭିତ୍ତିଭୂମିରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ: ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ଜମି ସୁବିଧା, ଏୟାର ବେସ୍, ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ, ଅତିରିକ୍ତ ଅଂଶ ଏବଂ ସେବା, ଏବଂ ବନ୍ଦରଗୁଡିକ, ଯାହା ପରେ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ | ନୌସେନା-ରୁ-ନୌସେନାସହଯୋଗ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ, ଯେହେତୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।

ପୁନର୍ବାର, ଏହାକୁ ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହା ଏକ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଜ ଏବଂ କର୍ମଶାଳାକୁ ଯାଇ ଗୋଟିଏ କାରକୁ ଇନ୍ଧନ ଦେବା ଏବଂ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା | କିନ୍ତୁ, ଏହା କରିବା ଦ୍ one ାରା, ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଜଣଙ୍କର କାର୍ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରେ, ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱାସ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ସାମରିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଗୋଟିଏର ନାଭାଲ୍ ଜାହାଜ ହେଉଛି ରଣନୀତିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଆଧାରର ବ୍ୟବହାର ହୋଷ୍ଟକୁ ଜଣଙ୍କର ସାମରିକ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବ |ଯଦି ଦସ୍ତଖତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବିଶ୍ୱାସ, ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ବିଶ୍ୱାସକୁ ବଞ୍ଚାଇଥାଏ | ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ସମୟ ଲାଗିଲା | ଏହା, ଏକ ଅର୍ଥରେ, ଟ୍ରଷ୍ଟ ନିଅଣ୍ଟକୁ ଦୂର କରି ଅବଶିଷ୍ଟ “ମୂଳ ଚୁକ୍ତି” ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଛି |

ପୂର୍ବତନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ ଭାରତ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସପୋର୍ଟ ଆଡ୍ ହକ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ​​- ୧୯୯୧ ରେ ପ୍ରଥମ ଗଲ୍ଫ ଯୁଦ୍ଧରେ ବମ୍ବେରେ ଆମେରିକୀୟ ବିମାନକୁ ଇନ୍ଧନ ଦେବା, ୯/୧୧ପରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ଜାହାଜକୁ ଭାରତୀୟ ବନ୍ଦର ପରିଦର୍ଶନ – ଦସ୍ତଖତ ଏହାକୁ ଏକ ସରଳ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିଛି |କୋମାସା: ପ୍ରଥମ ୨ + ୨ ସଂଳାପ ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ଯୋଗାଯୋଗ ସୁସଙ୍ଗତତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ତତ୍କାଳୀନ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକେଲ ଆର ପୋମ୍ପିଓ ଏବଂ ତାପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଜେମ୍ସ ମ୍ୟାଟିସ୍ଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। । ଏହା ଆମେରିକାକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଯୋଗାଯୋଗ ଉପକରଣ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ଵାରାଭାରତୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ସାମରିକ କମାଣ୍ଡୋ, ବିମାନ ଏବଂ ଜାହାଜ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧରେ ସୁରକ୍ଷିତ ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ।

ପୁନର୍ବାର ଶବ୍ଦରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ, ଏହା ଦୁଇ ସୈନିକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଉତସପ ଆପ୍ କିମ୍ବା ଟେଲିଗ୍ରାମ ପରି, ଯାହା ନିରାପଦ ଏବଂ ରିଅଲ-ଟାଇମ ଯୋଗାଯୋଗ ଅସୁବିଧାଜନକ ଅଟେ |ସେମାନଙ୍କ ସୈନ୍ୟମଧ୍ୟରେ “ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା” କୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାରୁ ଭାରତକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଏକ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିଥିଲା ​​- ଏବଂ ସମ୍ଭବତ ଅନ୍ୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ଡାଟା ଲିଙ୍କ୍ ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଉତ୍ପତ୍ତି ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଭାରତରେ ଦୀର୍ଘତମ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ମଧ୍ୟରେ- ତିନି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ସୀମା, ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଅଦ୍ୟାବଧି ସ୍ତରରେ ରାଡାର ଗୁପ୍ତଚର ତଥା ସାମରିକ ସହଯୋଗକୁ ଅଧିକ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି।

ଜୁନ୍ ମାସର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ପମ୍ପିଓ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଡାକିବା ପରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ଆମେରିକାର ଏନଏସଏ, ରବର୍ଟ ସି ଓ’ବ୍ରାଇନ୍ଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଥିବାବେଳେ ଯୁଗ୍ମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେନେରାଲ ମାର୍କ ଏ ମିଲି ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀ ଜେନ ବିପିନ୍ ରାୱତ | ଏଥିସହ ଏସପର୍ ଜୁଲାଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କୁ ଡାକିଥିଲେ।ପଢନ୍ତୁ | ଆସୁଥିବା ୨ + ୨ ଆଲୋଚନାରେ ଅଧିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରିବ: ଆମେରିକାର ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ବିଗୁନ୍ |

ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପଗୁଡିକ ଦୁଇ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା, ସାମରିକ ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ଶାଖା ମଧ୍ୟରେ ସୂଚନା ବଣ୍ଟନକୁ ସୁଗମ କରିଛି – ୧୯୬୦ ଦଶକର ଭାରତ-ଆମେରିକାର ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରାୟ ସ୍ମରଣ କରିଥାଏ, ବିଶେଷ କରି ୧୯୬୨ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ | ଏହି ସହଯୋଗରେ ହାଇ-ଏଣ୍ଡ ସାଟେଲାଇଟ୍ ପ୍ରତିଛବି ବାଣ୍ଟିବା, ଟେଲିଫୋନ୍ ଇଣ୍ଟରସେପ୍ଟ ଏବଂ ଚାଇନାର ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କର ଡାଟା ବାଣ୍ଟିବା ଏବଂ ୩,୪୮୮ କିଲୋମିଟର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସହିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ହେଉଛି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article