27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ମେଟ୍ରୋ ମଧ୍ୟରେ ଚେନ୍ନାଇରେ କେଜି ପିଛା ୭୩ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ପିଆଜ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି |

Must read

କେନ୍ଦ୍ର ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଚେନ୍ନାଇରେ ଖୁଚୁରା ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୭୩ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି – ମେଟ୍ରୋ ସହର ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ – ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବର୍ଷା ହେତୁ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟାଘାତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବଲ୍ବ ହାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ତଥ୍ୟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୧ ଟଙ୍କା, କୋଲକାତାରେ ୬୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ୬୭ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପିଆଜ ଦର ଶାସନ କରିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗାଣରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ଖରିଫ ଫସଲର ଆଗମନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ଯାହା ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ରବି ଫସଲର ଗଚ୍ଛିତ ପିଆଜ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି | ସାଧାରଣତଃ ,, ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ମୂଲ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଚାପରେ ଆସିଥାଏ କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହଲଚଲ ସୃଷ୍ଟି କରି ଯୋଗାଣ ଦେଖି ଯୋଗାଇଥାଏ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଜୋନ୍ରେ ଖୁଚୁରା ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଚେନ୍ନାଇରେ ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୭୩ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୩ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଯେତେବେଳେ କି ମୁମ୍ବାଇରେ ହାର ୬୭ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ୫୬ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ କୋଲକାତାରେ ୬୦ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ୬୫ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୂଲ୍ୟ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୪୬ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ୫୧ କିଲୋଗ୍ରାମକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଶିକରେ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୬ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଘରୋଇ ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଗତ ମାସରେ ପିଆଜ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article