27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ |

Must read

କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ପରିବହନକାରୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ରୁ ୧୧ ଟା ୩ ଟା ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟା ପରେ ମୁମ୍ବାଇର ଉପାନ୍ତ ସହର ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବେ। ଗୋୟଲ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲୁ ଏବଂ ଆଜି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚିଠିର ରସିଦ ସହିତ ଆମେ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛୁ। ରେଳ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲା ପକାଇବା ପୂର୍ବରୁ ୨୪ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରତିଦିନ ଉପାନ୍ତ ରେଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ରେ ଉପାନ୍ତ ସହର ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଜୁନ୍ ୧୫ ରେ ସେବାଗୁଡିକର ଆଂଶିକ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ତଥାପି, କେବଳ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାସ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବା ପରେ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଚଢିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ସଙ୍କଟ ଉପରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ତାଲା ପକାଇ ଦିଆଯାଇଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାଇରସ ସେଠାରେ ଅଛି। “ଏହି ଉତ୍ସବର ରୂତୁରେ ବଜାରଗୁଡ଼ିକ ପୁଣି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ତଥାପି ଜାରି ରହିଛି | ଗତ ୭-୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ସହିତ ଭାରତ ସ୍ଥିର ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଖରାପ ହେବାକୁ ଦେବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦେଇଥିବା ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବୈଠକରେ କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ କୋଭିଡ-୧୯ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମାମଲା ରହିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଅନେକ ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଗତ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପ୍ରତି ମିଲିୟନରେ ୩୧୦ ଟି ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯାହା ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। ଛଟି ରାଜ୍ୟ – ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ – ଦେଶର ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାର ୬୪% ଅଟେ। ଆଇସିଏମଆର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବଳରାମ ଭରଭା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପାଞ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡି କମିଯାଏ ତେବେ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସେଥିପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରୀ”।

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୪୬,୭୯୦ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୭.୬ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୫୮୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଖବର ପାଇ ୧,୧୫,୧୯୭ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ୭୫,୯୭,୦୬୩ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୭,୪୮,୫୩୮ ଟି ମାମଲା ସକ୍ରିୟ ଥିବାବେଳେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ୬୬,୩୩,୩୨୮ ରେ ରହିଛି। ଜୁଲାଇରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ୪୮,୫୧୩ ଦିନିକିଆ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗର ସ୍ପାଇକ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୯୭,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଦିନିକିଆ ରୋଗରେ ପୀଡିତ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article