27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ତାଇୱାନ ସହିତ ଭାରତ ବାଣିଜ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ବିଚାର କରେ ।

Must read

ତାଇୱାନ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମର୍ଥନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି କାରଣ ଉଭୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଚୀନ୍ ସହ ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡି ଯାଉଛି।ତାଇୱାନ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଚାହିଁଛି, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନରେ କୌଣସି ଚୁକ୍ତି ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ପରେ ଏହା ଚୀନ୍ ସହିତ ଏକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଗକୁ ବୁଝିବାକୁ ନାରାଜ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ନିୟମ ଦର୍ଶାଇତଥାପି, ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଭାରତରେ ହକ୍ମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ତାଇୱାନ ସହିତ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସରେ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ, ତାଇୱାନର ଫକ୍ସକନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଗ୍ରୁପ୍, ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍ କର୍ପୋରେଟ୍ ଏବଂ ପେଗାଟ୍ରନ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ସମେତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲେ କାରଣ ପିଏମ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ୧୦.୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଟଙ୍କା (୧୪୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର) ରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ବାୱେଜା ମତାମତ ଲୋଡିଥିବା ଅନୁରୋଧକୁ ତୁରନ୍ତ ଜବାବ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତାଇୱାନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବାଣିଜ୍ୟ ବୁଝାମଣାକାରୀ ଜନ୍ ଡେଙ୍ଗ୍ ମତାମତ ଲୋଡିଥିବା ଇମେଲଗୁଡିକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିନାହାଁନ୍ତି।

ଭାରତ ସହିତ ଯେକୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ତାଇୱାନ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହେବ, ଯାହା ଚୀନର ଚାପ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୀତି ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଛି ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ପରି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ତାଇୱାନକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ ନାହିଁ, ଦୁଇ ସରକାର “ପ୍ରତିନିଧୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ” ଆକାରରେ ଅନୁପଚାରିକ କୂଟନୈତିକ ମିଶନ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥନୈତିକକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ୨୦୧୮ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ତାଇୱାନ ଏକ ଅଦ୍ୟତନ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବିନିଯୋଗ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ୧୮% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୭.୨ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।ଦେଶ ସ୍ପଟ୍ |

ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ ରେ ଜାତୀୟ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ରିପୋର୍ଟ କରିବା ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଇ ଇଙ୍ଗ-ୱେନଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଭାରତରେ ନିଜର ପ୍ରୋଫାଇଲ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଭାରତରେ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସନ୍ ୱିଡୋଙ୍ଗଙ୍କୁ ତ୍ୟାଗ ଉପରେ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ #ତାଇଵାନ ଜାତୀୟ ଦିବସ ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗକୁ ଭାଇରାଲ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ମେ ମାସରୁ ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାଂଘାତିକ ସୀମା ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ଭାରତୀୟ ଜନତାଙ୍କ ଭାବନା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକଟୋକ ସମେତ ଅନେକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିବା ବେଳେ ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଆମେରିକା ସହିତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପରେ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ବିବିଧ ହେବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ୭.୫ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ୧୧୫,୦୦୦ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।ଚାଇନାର ଜିଦ୍ ଯେ ତାଇୱାନ ଏକ ଦେଶ ନୁହେଁ ବ୍ୟାକଫାୟାର ଆରମ୍ଭ କରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article