27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ମାଲାବାର ବ୍ୟାୟାମରେ ଭାଗ ନେବ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

Must read

ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିକାଶରେ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନଭେମ୍ବରରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ଆରବ ସାଗରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବାର୍ଷିକ ମାଲାବାର ବ୍ୟାୟାମର ଏକ ଅଂଶ ହେବ | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ଡୋମେନରେ ଭାରତ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାଲାବାର ୨୦୨୦ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନୌସେନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ଦେଖିବ। ମାଲାବାର ବ୍ୟାୟାମରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଚାରୋଟି ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଦେଶ ରହିବେ – ଆମେରିକା, ଭାରତ, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ। କ୍ୱାଡ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଟୋକିଓରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ସାକ୍ଷାତ ହେବାର ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ‘ଯୋଗାଯୋଗ ନହେବା – ସମୁଦ୍ରରେ’ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦେଶର ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟକୁ ଦୃଢ କରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ମାଲାବାର ବ୍ୟାୟାମ ୧୯୯୨ ରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା-ଆମେରିକାର ନୌସେନା ବ୍ୟାୟାମ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଜାପାନ ୨୦୧୫ ରେ ଏହି ବ୍ୟାୟାମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା। ୨୦୧୮ ରେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସାଗରରେ ଗୁଆମ ଉପକୂଳରେ, ୨୦୧୯ ରେ ଜାପାନ ଉପକୂଳରେ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ, ମାଲାବାର ୨୦୨୦ ବ୍ୟାୟାମର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଡୋମେନରେ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଯୋଗ କରି, “ସେମାନେ ସାମୂହିକ ଭାବରେ ମୁକ୍ତ, ଖୋଲା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ନିୟମ ଆଧାରିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରମରେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି।” ବିକାଶ ବେଜିଂରେ ଆଖିକୁ ପାଇବ ଯାହା ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବରେ କ୍ୱାଡ ଦେଶଗୁଡିକର ଏକାଠି ହେବାକୁ ଦେଖିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article