27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ପାକିସ୍ତାନ ରିଡିଜ୍ ନୂଆ ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାର ସହିତ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ଟେଲିକମ୍ ବ୍ଲାକ୍ଆଉଟ୍ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଏହାର ମୋବାଇଲ୍ କଭରେଜ୍ର କଭରେଜ୍ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଉପତ୍ୟକାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯୋଗାଯୋଗ ଅବରୋଧର ପ୍ରଭାବକୁ ମଧ୍ୟ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିଷୟରେ ପରିଚିତ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବିଦ୍ୟମାନ ଟେଲିକମ୍ ଦୁର୍ଗଗୁଡିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଏବଂ ନୂତନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଛି | କାଶ୍ମୀରରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଫୋନ୍ ନେଟୱାର୍କକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଧାରଣା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତିକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଗତ ବର୍ଷର ଅଗଷ୍ଟ ୫ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ କାଶ୍ମୀରରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଯୋଗାଯୋଗ ଅବରୋଧକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାର କ୍ଷମତା ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟାୟାମକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। ଏହା ଚାହୁଁଛି କାଶ୍ମୀରବାସୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟେଲିକମ୍ ସେବା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯାହା ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଅବରୋଧ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଗତ ବର୍ଷ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଯୋଗାଯୋଗ ନେଟୱାର୍କରେ ପ୍ଲଗ୍ ଟାଣିଥିଲା ​​ଯାହା ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସାର୍ବଜନୀନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତଥା ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ନକରନ୍ତି। ସେବେଠାରୁ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଫୋନ୍ ଲିଙ୍କ୍ କରନ୍ତି | ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଯୋଜନା ଦେଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଫୋନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଯୋଗାଇବ। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଗିଲଗିଟ-ବାଲଟିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟେଲିକମ୍ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଗାଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଇନ୍ରେ ଥିବା ୩୮ ଟି ସାଇଟ୍ର ସିଗନାଲ୍ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛି। ଏବଂ ଭାରତ ସହିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା | ଏହା ସେନାକୁ କହିଛି ଯେ ୨୮ ଟି ଫୋନ୍ ଟାୱାର ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ସ୍ପିଲୋଭର ପ୍ରଭାବ ପାଇପାରିବ। ଏହାର ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଜିଏସ୍ଏମ୍ ଆଣ୍ଟେନାକୁ ୧୮ ଟି ସ୍ଥାନରେ ପୁନଃ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯଦିଓ ଏହା ଏଲଓସି ପାର୍ଶ୍ୱରେ କଭରେଜ୍ ହ୍ରାସ କରିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article