30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ସୁନା ଚୋରା ଚାଲାଣ ମାମଲାରେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ କେରଳ ଏଚସି କଷ୍ଟମ୍ସକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି

Must read

ସୋମବାର ଦିନ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ସୁନା ଚୋରା ଚାଲାଣ ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାଇ ବିଜୟଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ସଚିବ ଏମ ସିଭାସାନକରଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଗିରଫ କରିଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ସିଭାସାନକର ଏଚ.ସି.କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଲିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସହଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ତାଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛି ଏବଂ ଗିରଫ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ଏନସି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟକୁ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗିରଫ କରିବାରେ ବାରଣ କରିଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏଚସି ଉଭୟ ନିବେଦନ (ଇଡି ଏବଂ କଷ୍ଟମ୍ସ) ଶୁଣାଣି କରିବେ। ତାଙ୍କ ଆବେଦନରେ ସିଭାସାନକର ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ରାଜନ ରାଜନୀତିକ ଖେଳରେ ଏକ ଫାଇଦା ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏକ ତୀବ୍ର ଗଣମାଧ୍ୟମ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୯୦ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ପଚରାଉଚରା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ତାଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ଭୁଲ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ପରେ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିଥିଲେ। କଷ୍ଟମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସିଭାସାନକରଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଯଦିଓ ତାଙ୍କର ଇସିଜି ରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଥିଲା, ଡାକ୍ତରମାନେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କୌଣସି ବଡ଼ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଅସୁବିଧାରେ ପୀଡିତ ନୁହଁନ୍ତି | ଗିରଫ ନହେବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ଏକ କଷ୍ଟମ ବୋଲି କଷ୍ଟମ୍ସ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ତାଙ୍କୁ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗରେ ବୁକ୍ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ବୋଲି କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜୁଲାଇ ୫ ରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ କନସୁଲେଟକୁ ଚିହ୍ନିତ କୂଟନୈତିକ ସାମଗ୍ରୀ ଭାବରେ କଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ୩୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ହଳଦିଆ ଧାତୁ ଜବତ କରାଯିବା ପରେ ସୁନା ଚୋରା ଚାଲାଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ପରେ ଲଗେଜ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା କନସୁଲେଟର ପୂର୍ବତନ କର୍ମଚାରୀ ପି ସରିଥ କୁମାର ବାଥରୁମ ଫିଟିଙ୍ଗ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ସୁନା ଜବତ କରିବା ପରେ କଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ଵପ୍ନ ସୁରେଶ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ସାଣ୍ଡିପ ନାୟାରଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ସୁରେଶଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ସିଭାସାନକରଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ମଲ୍ଟି ଏଜେନ୍ସି ଦଳ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article