30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଚୀନ୍‌ର ନୂତନ ନିୟମ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ନିଶା’ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛି

Must read

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଯାହା ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଶା ହୋଇପାରେ, ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି | ଚୀନ୍ ସମର୍ଥିତ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଜିନହୁଆଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଶା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଥିବା ଚୀନ୍ ଏକ ନିୟମକୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିବ। ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ସମୟ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ସୀମା ସ୍ଥିର ଏବଂ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ସାମାଜିକ ନେଟୱାର୍କଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ | ରଏଟର୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଏଥିରେ ଖେଳ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଲାଇଭଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ସେବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ପଦକ୍ଷେପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ, ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ସାଇବର ବୁଲାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ “ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ” ସ୍ଥିର କରିବେ। ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଅବରୋଧ ଏବଂ / କିମ୍ବା ବିଲୋପ କରିବାକୁ କହିପାରିବେ | ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ୧ରୁ ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।
ବିଶେଷ କରି ଖେଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ସୀମିତ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ। ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ୟମ ହେତୁ, ଟେନ୍ସେଣ୍ଟ ପରି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନିଜସ୍ୱ ଯନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି |

ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ ପୋର୍ଟାଲରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତାମାନେ “ନିଶା” ବିଷୟବସ୍ତୁର ଉତ୍ପାଦନକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରିବେ | ଯଦିଓ ଏହି ନିୟମ କେବ ଳ ଚାଇନାରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ, ଏହା ଚାଇନାରେ ସିଧାସଳଖ ଖେଳ ଏବଂ ସେବା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ସଂଶୋଧିତ ଆଇନଗୁଡିକ ଅକ୍ଟୋବର ୧୭, ଶନିବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ପିପୁଲ୍ସ କଂଗ୍ରେସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆଇନ୍ କହିଛି ଯେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ “ନାବାଳିକା ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ନାହିଁ ଯାହା ନିଶା ସୃଷ୍ଟି କରେ” ନାବାଳିକାଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାରକୁ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ “ଅନୁରୂପ କାର୍ଯ୍ୟ” ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ | ଏଥିସହ, ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ତଥା ଯ ଶାରିରୀକ ନ ନିର୍ଯାତନା ବିଷୟରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆବଶ୍ୟକ କରିବେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article