30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ବ୍ରହ୍ମୋସ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮ା୧୦: ନୌସେନାର ସ୍ୱଦେଶୀଷ୍ଟିଲ ଡେଷ୍ଟ୍ରୟର ଚେନ୍ନାଇରୁ ବ୍ରହ୍ମୋସ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି । ପରୀକ୍ଷଣସମୟରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆରବ ସାଗରରେ ଏକଟାର୍ଗେଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି । ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଟିଳ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକରିବାରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳତାର ସହିତ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ପ୍ରାଇମ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେନୌସେନାର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଦୀର୍ଘ ଦୂରତାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜକୁ ପରାଜୟ କରାଇବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୪୦୦ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟକରିପାରିବ । ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ହେଉଛି ଏକ ରାମଜେଟ୍ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯାହା ବୁଡ଼ାଜାହାଜ, ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ, ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଭୂମିରୁ ମଧ୍ୟ ଉତକ୍ଷେପଣକରାଯାଇପାରିବ । ଭାରତ ଏବଂ ଋଷର ମିଳିତଉଦ୍ୟମରେ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି ।ଏହାର ପରିସର ପ୍ରଥମେ ୨୯୦ କିଲୋମିଟର ଥିଲାତେବେ ଏହାର କ୍ଷମତା ୪୦୦ କିଲୋମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧିକରାଯାଇଛି । କେତେକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୪୫୦ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଶତ୍ରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟକରିପାରେ । ଲଦାଖ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଥିବାଅନେକ ରଣନୀତିକ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିସାରିଛି ।

ଏକ ଇଣ୍ଡୋ-ଋଷର ମିଳିତଉଦ୍ୟୋଗ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ଏରୋସ୍ପେସ୍’ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଯାହା ଜଳମଗ୍ନ, ଜାହାଜ,ବିମାନ କିମ୍ବା ସ୍ଥଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ଉତକ୍ଷେପଣକରାଯାଇପାରିବ । ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଭାରତୀୟବାୟୁସେନା ସୁଖୋଇ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରୁ ବ୍ରହ୍ମୋସକ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଏରିଏଲ୍ ସଂସ୍କରଣକୁ ସଫଳତାରସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା ।ଆଜିର ସଫଳ ବ୍ୟବହାରିକ ପରୀକ୍ଷା ନିମନ୍ତେପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ “ଡିଆରଡିଓ’, “ବ୍ରହ୍ମୋସ୍’ଏବଂ “ଭାରତୀୟ ନେସେନା’କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।ସଫଳତା ନିମନ୍ତେ “ଡିଡିଆର୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଡି’ର ସଚିବ ତଥା”ଡିଆରଡିଓର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡକ୍ଟର୍ ଜି ସତୀଶ ରେ‡ୀ ମଧ୍ୟଡିଆରଡିଓର ସମସ୍ତ ବେଜ୍ଞାନିକ ଓ କର୍ମ·ରୀ, “ଭାରତୀୟନେସେନା ଏବଂ ଶିଳ୍ପକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।”ବ୍ରହ୍ମୋସ୍’ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବହୁ ଭାବରେ ଭାରତୀୟନେସେନାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ବାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article