30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ବାକି ପଡିଛି ୪୨୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ବିଜୁଳି ବିଲ୍ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮ା୧୦:କରୋନା କାଳରେ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁବାକିଆ ଅର୍ଥ ଆଦାୟ ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟର ୪ଟି ବିଦ୍ୟୂତ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀର ଏବେବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ୪ହଜାର କୋଟିଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ବାକିଆ ଗଡୁଛି । ଏହାକୁଆଦାୟ ପାଇଁ ଏବେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଣ୍ଟାଭିଡିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଚାରିଟିକମ୍ପାନୀର ମୋଟ୍‍ ବିଜୁଳି ବାକି ୪୨୨୨କୋଟି ୬୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁକମ୍‍ ବାକି ଅର୍ଥ ରହିଛି ଟାଟା ପାୱାରରା ଯଦିଓ ନିକଟରେ ସେସୁ ଠାରୁପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଟାଟା ପାୱାରହାତକୁ ଯାଇଛି ତଥାପି ଏହାର ବାକିଅର୍ଥ ପରିମାଣ ହେଉଛି ୫୬୬କୋଟି୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ୧୪୫୫କୋଟି ୫୯ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାକିଗଡୁଛି ସାଉଥ୍‍କୋର ।

ଏହା ପଛରୁନେସ୍କୋର ୧୧୯୮କୋଟି ୧୩ଲକ୍ଷଏବଂ ୱେସ୍କୋର ୧୦୦୭କୋଟି୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାକି ରହିଛି ।ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକଉପଭୋକ୍ତା ରହିଛନ୍ତି ଟାଟା ପାୱାରଅଧିନରେ । ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତା ସଂଖ୍ୟା୨୭ଲକ୍ଷ ପାଖାପାଖି ହୋଇଥିବାବେଳେସାଉଥକୋର ୨୨ଲକ୍ଷ ୮୦ହଜାର,ୱେସ୍କୋର ୧୯ଲକ୍ଷ ୬୩ହଜାର ଏବଂନେସ୍କୋର ସବୁଠାରୁ କମ୍‍ ୧୯ଲକ୍ଷରୁସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ରହିଛନ୍ତି ।ବିଜୁଳି ଶକ୍ତି ଖରିଦ କ୍ଷେତ୍ରରେସାଉଥକୋର ଦର ସବୁଠାରୁ କମ୍‍ରେରହିଛି । ସାଉଥ୍‍କୋ ଗ୍ରିଡ୍‍କୋ ଠାରୁକିଲୋୱାଟ ପିଛା ୧୯୭.୪୦ପଇସାରେ ଖରିଦ କରୁଥିବାବେଳେଟାଟାପାୱାର ୨୭୭ ପଇସା, ନେସ୍କୋ୩୧୬.୩୦ପଇସା ଓ ୱେସ୍କୋ୩୨୨.୬୦ ପଇସାରେ ଖରିଦକରୁଛନ୍ତି ।

ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକର ଏହିବିପୁଳ ପରିମାଣର ବାକି ଅର୍ଥ ଆଦାୟହୋଇ ପାରୁନଥିବାବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟରେଅନେକ ବଡ ବଡ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ରହିଛନ୍ତିା କେତେକ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ବିଜୁଳି ବାକିଶୁଝିବା ବଦଳରେ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଇନ୍‍ ଅଦାଲତର ଆଶ୍ରୟନେଇ ସମୟ ଗଡାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି । ଏଣେଦେୟ ଅନାଦେୟ ଯୋଗୁଁ ବିତରଣକମ୍ପାନୀର କ୍ଷତି ବଢି ବଢି ଚାଲିବା ସହିତଗ୍ରିଡ୍‍କୋକୁ ତାହାର ଦେୟ ପଇଠକରିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି । ଗ୍ରିଡ୍‍କୋଠିକଣା ସମୟରେ ଅର୍ଥ ନପାଇବାରୁମୋଟା ଅଙ୍କର ଋଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟହେଉଛି । କାରଣ ଗ୍ରିଡ୍‍କୋ ଯେଉଁସବୁସଂସ୍ଥାରୁ ବିଜୁଳି ଆଣି ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛିସେମାନଙ୍କ ଅର୍ଥ ଠିକଣା ସମୟରେପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ କରୋନା ସମୟରେ ବିଜୁଳି ଦେୟ ହ୍ରାସପାଇଥିବା ବେଳେ ବାକିଆ ଅର୍ଥ କିଭଳିଆଦାୟ ହେବ ତାହା ଏବେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପାଇଁବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଛି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article