30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗୁଭ କୋଶାରି ଠାକୁରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ଅମିତ ଶାହା ।

Must read

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାଗବତ ସିଂ କୋଶାରି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ମନୋନୀତ ହେବା ଉଚିତ୍। ମୁଁ ଏହି ଚିଠିକୁ ପଢିଛି । ସେ ଏକ ପାସ୍ ରେଫରେନ୍ସ କରିଛନ୍ତି | ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ କିଛି ସଂଯମତା କରାଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା ବୋଲି ଶାହା ଶନିବାର ହିନ୍ଦିନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନ୍ୟୁଜ ୧୮ ଗ୍ରୁପକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି।

“ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ପୁନ ଖୋଲିବାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ କୌଣସି ଇଶ୍ୱରୀୟ ଉପଦେଶ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି କି ଆପଣ ହଠାତ୍ ନିଜକୁ” ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ “କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଘୃଣା କରିଛନ୍ତି?” କୋଶାରି ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଠାକୁରଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କଠାରୁ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଉପରେ “ପ୍ରମାଣପତ୍ର” ଦରକାର ନାହିଁ। “ଆପଣ ମାନେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ, ଏବଂ ଏହାକୁ ଖୋଲିବା ଅର୍ଥ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ନୁହେଁ କି? ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବରେ ଆପଣ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଶପଥର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଧାର | ତୁମେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ନାହଁ କି? ” ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଠାକୁର କଙ୍ଗନା ରାନାୱତକୁ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଥିବା କାଶ୍ମୀର (ପୋକ୍) ସହିତ ତୁଳନା କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତାଙ୍କ ନାମ ରଖିନଥିଲେ। “ମହାଶୟ, ତୁମେ ତୁମର ଚିଠିରେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କର, କିନ୍ତୁ ତୁମଠାରୁ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିମ୍ବା କୌଣସି ଶିକ୍ଷାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ମୋର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ମୋତେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କିମ୍ବା ମୁମ୍ବାଇ ପାକିସ୍ଥାନ କାଶ୍ମୀର ଦଖଲ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article