27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ବିହାରରେ 12 ଟି ରାଲିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ନୀତୀଶ କୁମାର ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବେ

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିହାରରେ ସମଷ୍ଟିପୁରର ଆସନ ସମେତ ୧୨ ଟି ରାଲି କରିବେ, ଯେଉଁଠାରେ ଜେଡି (ୟୁ) ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜନ ଜନତା ପାର୍ଟି (ଏଲଜେପି) ର ପ୍ରଭାବକୁ ସୀମିତ ରଖିବାକୁ ପ୍ରଚାର କରନ୍ତୁ। ସାମସ୍ତିପୁର ଏଲଜେପି ର ଦୁର୍ଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ମିଳିତ ଏନଡିଏ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମ ତଥା ତୃତୀୟ ପାଦରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଲିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବେ। ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଦେବେଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତିନୋଟି ରାଲି କରିବେ, ବାକି ଦୁଇଟି ଗୟା ଏବଂ ଭାଗଲପୁରରେ।
ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଭିଯାନ ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ରେ ବିଜୟଦାସମୀ ପରେ ହେବ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଦାରବଙ୍ଗା, ମୁଜାଫରପୁର ଏବଂ ପାଟନାରେ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ।
ନଭେମ୍ବର ୨ ରେ ସେ ଚାପ୍ରା, ମୋତିହାରୀ ଏବଂ ସାମସ୍ତିପୁରରେ ରାଲିରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ନଭେମ୍ବର ୨ ରେ ସେ ପଶ୍ଚିମ ଚମ୍ପାରନ୍, ସାହାରା ଏବଂ ଫୋର୍ବସଗଞ୍ଜ (ଆରାରିଆ) ରେ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିହାରରେ ସମଷ୍ଟିପୁରର ଆସନ ସମେତ ୧୨ ଟି ରାଲି କରିବେ, ଯେଉଁଠାରେ ଜେଡି (ୟୁ) ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜନ ଜନତା ପାର୍ଟି (ଏଲଜେପି) ର ପ୍ରଭାବକୁ ସୀମିତ ରଖିବାକୁ ପ୍ରଚାର କରନ୍ତୁ। ସାମସ୍ତିପୁର ଏଲଜେପି ର ଦୁର୍ଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ମିଳିତ ଏନଡିଏ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମ ତଥା ତୃତୀୟ ପାଦରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଲିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବେ।

ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଦେବେଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତିନୋଟି ରାଲି କରିବେ, ବାକି ଦୁଇଟି ଗୟା ଏବଂ ଭାଗଲପୁରରେ।
ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଭିଯାନ ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ରେ ବିଜୟଦାସମୀ ପରେ ହେବ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଦାରବଙ୍ଗା, ମୁଜାଫରପୁର ଏବଂ ପାଟନାରେ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ।
ନଭେମ୍ବର ୨ ରେ ସେ ଚାପ୍ରା, ମୋତିହାରୀ ଏବଂ ସାମସ୍ତିପୁରରେ ରାଲିରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ନଭେମ୍ବର ୨ ରେ ସେ ପଶ୍ଚିମ ଚମ୍ପାରନ୍, ସାହାରା ଏବଂ ଫୋର୍ବସଗଞ୍ଜ (ଆରାରିଆ) ରେ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ତତ୍କାଳୀନ ବିଜେପି ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ଟି ନିର୍ବାଚନ ରାଲି କରିଥିବାବେଳେ ବିହାରର ଉଚ୍ଚତମ ନେତା ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ ୮୯ ଟି ରାଲି ଏବଂ ୪୩ ଟି ରୋଡ ସୋ ସହ ରାଜ୍ୟର ଦର୍ଘ୍ୟ ଓ ଚଉଡା କରିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏକାକୀ ୧୭୧ ନିର୍ବାଚନ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଫଳାଫଳ ୪୦ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୩୯ ଟି ଜିତି ଏକ ଏନଡିଏ ସ୍ୱିପ୍ ହୋଇଥିଲା। ବିହାରରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏବଂ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେ.ପି ନାଡା ପୂର୍ବରୁ ରାଲି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏହାର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିବାବେଳେ ବିହାରରେ ଏଲଜେପି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ରାଲି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଏସିଆନ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ (ଏଡିଆରଆଇ) ର ଶିବାଲ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଏବେ ବି ଅତୁଳନୀୟ ଏବଂ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏନଡିଏକୁ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃ କରିବାରେ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦ୍ୱି-ପୋଲାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article