30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ପିଆଣ୍ଡ୍ଟି କ୍ଷେତ୍ରର ୬୦% ବଜାର ଅଂଶ ହାସଲ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀର ଲକ୍ଷ୍ୟ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫ ।୧୦;ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ନିର୍ମାତା ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପାଇପ୍ ଓ ଟୁ୍ୟବ୍ (ପିଆଣ୍ଡ୍ଟି)କୋ-ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ଅଭିଯାନ ଜିନ୍ଦଲ ସାଥୀ୨.୦ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶୁଭାରମ୍ଭବିଷୟରେ ଆଜି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।୨୦୧୯ ଜୁଲାଇରେ କମ୍ପାନି ଉନ୍ମୋଚନକରିଥିବା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ସଫଳତାପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭହୋଇଛି ଯାହା ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ପିଆଣ୍ଡ୍ଟିବଜାରରେ ନକଲି/ଜାଲ ସମସ୍ୟାରସମାଧାନ କରିବ । ୨୦୨୧-୨୨ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କମ୍ପାନି ଏହାରପିଆଣ୍ଡ୍ଟି ବଜାର ଅଂଶକୁ ୬୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଶିଳ୍ପଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନପିଆଣ୍ଡ୍ଟିର ବଜାର ପରିମାଣ ପ୍ରାୟ୭୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏହା ବାର୍ଷିକ୧୦-୧୨% ହାରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲକରୁଛି ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ସଫଳତାରେଉଲ୍ଲସିତ ହୋଇ ଯାହା କମ୍ପାନିର ବଜାରଅଂଶକୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୪%ରୁ୫୦%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି, ସେହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରସମ୍ଭାବନାକୁ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ପକ୍ଷରୁପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ୨୮ଟି ସହରରୁ ବଢ଼ାଇଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୭୦ଟି ସହରକୁସମ୍ପ୍ରସାରିତ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସାମିଲରହିଛି ମେଟ୍ରୋ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟଶ୍ରେଣୀ ସହର ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରମୁଖ ଏବଂକ୍ଷୁଦ୍ର ପିଆଣ୍ଡ୍ଟି ବଜାର ରହିଛି । ବଜାରରେଯେଉଁ ନକଲି ଯୋଗାଣ ରହିଛି ସେବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲାଗିକମ୍ପାନି ସ୍ଥାନୀୟ ଫେବ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କପାଖରେ ପହଞ୍ଚôଛି । କୋ-ବ୍ରାଣ୍ଡିଂଅଭିଯାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମ୍ପର୍କରେଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦେଶକ ଅଭୁ୍ୟଦୟ ଜିନ୍ଦଲ କହିଛନ୍ତିଯେ, ବର୍ତ୍ତର୍ମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜିନ୍ଦଲ ସାଥୀରପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଭିଯାନ ଆମ ଆଶାଠାରୁଅଧିକ ରହିଛି ।

ଆମେ ନକଲି ବଜାରକୁଗତବର୍ଷର ୨୫%ରୁ ହ୍ରାସ କରି ଚଳିତବର୍ଷ ୨୦%କୁ ଆଣିବାରେ ସଫଳହୋଇଛୁ । ଶିଳ୍ପର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ସଂସ୍ଥାଭାବେ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟେନଲେସ ଏବଂ ଆମସହଯୋଗୀ ନିର୍ମାତାମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନକକୁ ସୁରକ୍ଷିତରଖିବା ଆମର ଦାୟିତ୍ୱ ବୋଲି ଆମେଭାବୁଛୁ । ନକଲି ବଜାର କେବଳ ଆମକୁକ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉନାହିଁ ବରଂ ଏହା ଏହିକ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବାଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତକରଉଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ମୋଟପିଆଣ୍ଡ୍ଟି ବଜାର ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୭୫%ରହିଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାରକୁ ନକଲିଉତ୍ପାଦରୁ ରହିଥିବା ବିପଦରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନକରିବା ଏବଂ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ବ୍ୟବହରକାରୀଙ୍କପାଇଁ ସଠିକ୍ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନରଡେକୋରେଟିଭ୍ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ପିଆଣ୍ଡ୍ଟି ଯୋଗାଇବା ଲାଗି ୧୦୦ଏମ୍ଓୟୁ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହିତ ମିଶି୨୦୧୯ ଜୁଲାଇରେ ଜିନ୍ଦଲଷ୍ଟେନଲେସ୍ ପକ୍ଷରୁ ନ୍ତଜିନ୍ଦଲ ସାଥୀ କୋ-ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଅଭିଯାନର ଅଂଶସ୍ୱରୂପ ଜିନ୍ଦଲଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଏବଂ ଏହାର ଏମ୍ଓୟୁସହଯୋଗୀଙ୍କ ଲୋଗୋ, ଷ୍ଟେନଲେସ୍ଷ୍ଟିଲ୍ର ମାନ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ ଏମ୍ଓୟୁର ନମ୍ବରକୁ ନେଇ ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡାଇଜଡ୍ ସିଲ୍ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତରେଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ ପିଆଣ୍ଡ୍ଟି କ୍ଷେତ୍ରରବିପୁଳ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ଏକଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ସହରୀକରଣହେଉଥିବା ଦେଶରେ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ଅଧିକ ନିରନ୍ତର ଏବଂ ଉକ୍ରଷ୍ଟ ପସନ୍ଦସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି କାରଣ ଏହା ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜୀବନଚକ୍ର ମୂଲ୍ୟକମ୍, କମ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ,ଅତୁଳନୀୟ ସୁନ୍ଦରତା ସହିତ ୧୦୦%ରିସାକଲ୍ ହୋଇପାରିବ । ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ଡେକୋରେଟିଭ୍ ପିଆଣ୍ଡ୍ଟିକୁ ସ୍ଥାପତ୍ୟ,କୋଠା ଏବଂ ନିର୍ମାଣ (ଏବିସି) ଓଅଟୋମୋବାଇଲ୍, ରେଲ ଏବଂପରିବହନ (ଏଆର୍ଟି) ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।

ଉପକୂଳ ଭିତିଭୂମି ପାଇଁମଧ୍ୟ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ ପସନ୍ଦର ଉପକରଣ କାରଣ ଏହା କଳଙ୍କି ନିରୋଧୀଓ ଦୃଢ଼ ଉତ୍ପାଦ ଦରକାର କରିଥାଏ । ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଅଳଙ୍କାରିକ, ଢ଼ାଞ୍ଚା, ହିଟ୍ଏକ୍ସଚେର, ହଲୋ ସେକ୍ସନ,ଅଟୋମୋବାଇଲ୍, ଏକ୍ଜଷ୍ଟ, ପାଣିପାଇପଲାଇନ୍, ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ, ଚିିନିଶିଳ୍ପ ଆଦିରେ ପ୍ରୟୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେଭାରତୀୟ ପିଆଣ୍ଡ୍ଟି ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକୃତିମିଳିଛି । ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପ୍ରତିସରକାରଙ୍କ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଗୁରୁତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ଏହିକ୍ଷେତ୍ର ଆହୁରି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ । ବର୍ତମାନରମହାମରୀ ଯୋଗୁଁ ସାନିଟାିଜର ଡିସ୍ପେନ୍ସିଂମେସିନ୍, ହାଣ୍ଡ୍ ୱାସିଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍ ଏବଂହସ୍ପିଟାଲ୍ ବେଡ୍ ଆଦିରେ ଷ୍ଟେନଲେସ ଷ୍ଟିଲ୍ପିଆଣ୍ଡ୍ଟିର ପ୍ରୟୋଗ ବଢ଼ଇବ ଏବଂ ନୂଆପ୍ରୟୋଗ ଉଦୀୟମାନ ହେବ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article