35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ପାକି ସହ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାରତ ଭର୍ତି କରିଛନ୍ତି ।

Must read

ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସିଧାସଳଖ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପାକିସ୍ତାନ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ। “କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ଏକ ଇଚ୍ଛା” ବୋଲି ସେ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥିଲେ। ଏହା ଏକ କାଳ୍ପନିକ ବିଷୟ, ଜଣେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଅଜ୍ଞାତତା ସର୍ତ୍ତରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଇଦ ୟୁସୁଫଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ଏକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଠିକ୍ ସମୟରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ଆସିବ।ଅଧିକାରୀମାନେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ କୌଣସି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିବାକୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ଥିର ଥିଲା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ହିଂସା ଛାୟାରୁ ମୁକ୍ତ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଇସଲାମାବାଦ ଉପରେ ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ପାର୍ଶ୍ୱରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଲିମ ଶିବିରରେ ପ୍ଲଗ୍ ଟାଣିବା ଏବଂ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶହ ଶହ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରିବ।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ବୋଲି କହିବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସିପ୍ରୟାସ କେବଳ “ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ପାଇପ୍ ସ୍ୱପ୍ନ” ମଧ୍ୟ ସେହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଭଳି ଅପମାନଜନକ। ୨୦୧୪ ରେ ପେଶୱାରର ଏକ ସେନା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ଭାରତକୁ ଯୋଡିବାକୁ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ୧୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକର ଗଭୀର ରାଜ୍ୟ ସମର୍ଥିତ ତେହେରିକ-ଇ-ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନ ଦାୟୀ କରିଛି।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଡିଭିଜନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ପ୍ଲାନିଂରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହକାରୀ ମୋଇଦ୍ ଡବ୍ଲୁ ୟୁସୁଫ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଉଷ୍ମ କରିଛି ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ସହିତ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ଚାରୋଟି ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ରାଜନୈତିକ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା, ଇସଲାମାବାଦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ୩୯ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ପରାମର୍ଶଦାତା – ସେ ପାକିସ୍ତାନର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଧିକୃତ ଉତ୍ତର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ( ରେ ଚାଇନାର ଖେଳ ଖେଳିବା | ଚୀନ୍‌ର ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପାକିସ୍ତାନର ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ଥାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର ପାଇଁ ଭାରତ ମହାସାଗର ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ମଧ୍ୟରେ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରାଇଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଯୋଗାଣ ମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଚାଳିଛି।

ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ଆନ୍ତ – ସେବା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସହିତ ୟୁସୁଫ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୟୁସୁଫ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଇଣ୍ଡୋ-ପାକ୍ ଶାନ୍ତି ତଥା କାଶ୍ମୀର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନର ଆଡଭୋକେଟ ହେବାର ଏକ ଚିତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article