30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲି ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଭାରତକୁ ଏକ ଶାନ୍ତ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଉଛନ୍ତି ।

Must read

ବୁଧବାର କ୍ୟାବିନେଟ ପୁନ ନିର୍ମାଣରେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ଦେଶର ଡେପୁଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇଶ୍ୱର ପୋଖରେଲଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ବାହାର କରିଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଇଶ୍ୱର ପୋଖରେଲ ପିଏମ ଅଲିଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଭାରତର ଜଣେ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚକ ଥିଲେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ରାକ୍ଷୀ ବଦଳାଇବା – ପିଏମ ଅଲି ଏହି ପୋର୍ଟଫୋଲିଓର ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିବେ – ଭାରତୀୟ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲଙ୍କ ନେପାଳ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ନଭେମ୍ବର ୩ ରେ ଏମ୍ ନାରଭାନେ |

ପୋଖ୍ରେଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି, ଯାହା ଏକ ନେପାଳ ଗଣମାଧ୍ୟମ କହିଛି, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ବିନା ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ।ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଯେତେବେଳେ ଜେନେରାଲ ନାରଭାନେ ତିବ୍ଦତର କୌଳସ ମାନସରୋଭାର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ଲିପୁଲେଖକୁ 80 କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତାରେ ନେପାଳର ଶ୍ରିଲ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଚୀନ୍‌ର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ସୂଚିତ କରିଥିଲେ, ଇଶ୍ୱର ପୋଖ୍ରେଲ ଗୁରୁକା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଗୁରୁଙ୍କ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିଥିଲେ। ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତୀୟ ସେନା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ | ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରାଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଖରେଲ ମଧ୍ୟ ଜେନେରାଲ ନାରଭାନେଙ୍କ ନଭେମ୍ବର ୩ ହିମାଳୟ ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ଟେବୁଲ ଉପରେ ବସି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବ।

ପୋଖ୍ରେଲ୍ ନିଜ ନିଜ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣା ଚନ୍ଦ୍ର ଥାପାଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରାୟତ ରନ୍-ଇନ୍ କରିଥା’ନ୍ତି | ଜେନ ଥାପା, ଲିପୁଲେଖ ଧାଡିରେ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ ବିବୃତ୍ତି ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। କାଠମାଣ୍ଡୁ ପୋଷ୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପିଏମ ଅଲିଙ୍କ ଅନ୍ୟତମ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ପୋଖରେଲଙ୍କ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ କ୍ରୟକୁ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀକୁ ଟାଣି ନେଇଥିବାରୁ ବିରକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଚାଇନାରୁ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ କିଣିବାରେ ଏବଂ ନେପାଳର କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି। ଦେଶର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ କୋଭିଡ -୧୯ସଙ୍କଟ ପରିଚାଳନା କେନ୍ଦ୍ରର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ପିଏମ ଅଲି ତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ନେପାଳ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଜେନେରାଲ ନାରଭାନେଙ୍କୁ ନେପାଳର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଦେବୀ ଭଣ୍ଡାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନେପାଳର ସେନାବାହିନୀର ସମ୍ମାନଜନକ ପଦବୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ରେ ନେପାଳ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନ ଥାପାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜେନେରାଲ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦବୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଭାରତର ୭୪ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲି ତାଙ୍କ ଭାରତର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଗତ ମାସରେ, ସେ ଏକ ନୂତନ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ବଣ୍ଟନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶର ସଂଶୋଧିତ ରାଜନୈତିକ ମାନଚିତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା ଯାହା ଭାରତକୁ ଗାଳି ଦେଇଛି। ମାନଚିତ୍ରଟି ଏହାର ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ତିନୋଟି ରନନୀତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତୀୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଦର୍ଶାଏ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article