30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପାଇଁ କେବଳ ୨୨% ଏନଆରଆଇ ।

Must read

ନଭେମ୍ବର ୩ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ନିର୍ବାଚନର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ଅନୁମୋଦନ କରୁଥିବାବେଳେ ମୋଦୀ ଏବଂ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬୮ % ଯୋଜନା ଥିବା ସତ୍ତ୍ େ ସେମାନେ ସ୍ଥିର ଭାବରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରହିଛନ୍ତି। ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି, ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ପେନସିଲଭାନିଆ ୟୁନିଭରସିଟି ପାଇଁ କାର୍ନେଜି ଏଣ୍ଡୋମେଣ୍ଟ ଦ୍ଵାରା ଏବଂ ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଉଥିବା ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଅନୁକୂଳ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି (୭୬ ରେଟିଂରେ) ୧୦୦ ର) ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଡେନ (୫୨/୧୦୦) କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା |୪୧.୬୧ ଲକ୍ଷ-ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏହାର ଭୋଟ୍ ପସନ୍ଦ, ଭାରତରେ ରାଜନୀତି ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ଦୁଇଟି, ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ଡେମୋକ୍ରାଟଙ୍କ ପସନ୍ଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି। “ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ରିପବ୍ଲିକାନମାନେ ଅଧିକ ଗାଳିଗୁଲଜ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହା ସୂଚାଇ ଦେବା ଉଚିତ ଯେ ଡେମୋକ୍ରାଟମାନେ ତଥାପି ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ ସମର୍ଥକମାନେ ମୋଦୀ ସମର୍ଥକ ଏବଂ ମୋଦୀ ବିରୋଧୀ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ସରଳ ଧାରଣା ସମର୍ଥନ ପାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି କାର୍ନେଗିର ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ତଥା ସିନିୟର ଫେଲୋ ମିଲନ ବୈଷ୍ଣବ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି – ପ୍ରାୟ ୯୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ୨୦୦୮ ରେ ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ତଥାପି ଡେମୋକ୍ରାଟମାନେ ସେହି ଦିନଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରିପବ୍ଲିକାନକୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଭୋଟ୍ ହରାଉଛନ୍ତି। (୪୮ ପ୍ରତିଶତ) ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିବାବେଳେ ୩୨ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏହାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି।ତଥାପି, ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି, “ମୋଦୀଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ ପାଇଁ ଏକ ମହଲା ଥାଇପାରେ; ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ମତ ଥିବାବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଡିଟେକ୍ଟରମାନେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ମତଭେଦରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ନାପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି, ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁମୋଦନ ଏବଂ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି।

“ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଲଟିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ କଳ୍ପନା କରିଥିବେ… ୨୦୧୪ ରେ ମୋଦୀ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ଦର୍ଶକ ନି ସନ୍ଦେହରେ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବିଭେଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଏବଂ ସେହି ଖଣ୍ଡଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କିପରି ଦେଖନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ଭାରତ ଆଧାରରେ କେତେ ପରିମାଣରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି? ମୁଁ ଏହାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ କରୁଛି ବୋଲି ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତିସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୧,୨୦୦ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀ ନମୁନା ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଉଦୀୟମାନ କାହାଣୀର ବିପରୀତ, ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିକୁ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟିକୁ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବଧାନରେ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି”। ବିଡେନଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମର୍ଥନ (୬୮ ପ୍ରତିଶତ) ହିସାନିକ୍ ଭୋଟରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ (୬୪ ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଆମେରିକୀୟ ଭୋଟରଙ୍କ ତୁଳନାରେ (୭୯ ପ୍ରତିଶତ) ଅଧିକ।

ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ତିନି ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକା-ଭାରତ ସମ୍ପର୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ହୋଇଥିବାବେଳେ ପଚରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତରଦାତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅର୍ଦ୍ଧେକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଭୋଟ୍ ପାଇଁ “ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ” କିମ୍ବା “କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ” ହେବ। ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ସର୍ବାଧିକ, ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୁ (ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ (୪୫ ପ୍ରତିଶତ) ବୋଲି ପରିଚୟ ଦେଉଛନ୍ତି, ମାତ୍ର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ (୪୫%) କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାରିସ୍ଙ୍କ ଚୟନ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ସେମାନେ କିପରି ଦେଖୁଛନ୍ତି ତାହା ଭାରତୀୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭେଦ ରହିଛି। ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶରୁ କମ୍ “ଦୃଢ ଅନୁମୋଦନ” କରୁଥିବାବେଳେ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ “ଦୃଢଭାବରେ ନାପସନ୍ଦ” |

ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇ-ତୃତୀୟାଂଶ (୬୭ପ୍ରତିଶତ) ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ “ମୁସଲିମ ନିଷେଧ” କୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ (ପ୍ରଶାସନ ମୁସଲିମ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକା ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା), କେବଳ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ (୨୮ ପ୍ରତିଶତ) କର କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଏବଂ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ଏକମାତ୍ର ବିଷୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆଡମିଶନ | ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ନିଶ୍ଚିତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତି |ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଖ୍ୟାକାରୀ ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ଭୋଟ୍ s ାଞ୍ଚାକୁ ବିଭକ୍ତ କଲା: ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିତାଇଥିବା ସମୟ | ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଆମେରିକାରେ ୧୦ କିମ୍ବା କମ୍ ବର୍ଷ ଧରି ବାସ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି, ମିଡୱେଷ୍ଟରେ – ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରର ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଅଞ୍ଚଳ ଯାହାକି ନଭେମ୍ବରରେ ଉଭୟ ପଥରେ ଯାଇପାରେ – ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ୨୭% ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ୨୪% ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ଭାବରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି, କେବଳ ୪୪% ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ “ଦୃଢଭାବରେ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି” ଏବଂ ୨୭% ତାଙ୍କୁ “ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି”।ଅର୍ଥନୀତି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଜାତିଭେଦ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article