27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

କାଶ୍ମୀରବାସୀ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ତେବେ ଭାରତ ସହ କଥା ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

Must read

“ଆମକୁ ରଣନୀତିଗତ ଭାବେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏମାନେ ଦୁଇଟି ଦେଶ, ଭୟଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି, ଆମକୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ପରି ବସିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ଥାପରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। “ମୂଳତ two ଦୁଇଟି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଛି: କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ। ମୁଁ ଉଭୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଚାହେଁ। ”ୟୁସୁଫ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନୀ ମାଟିରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ସଶସ୍ତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ରାୟୋଜିତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୪ରେ ପେଶୱାରରେ ୧୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ହତ୍ୟା, ଦକ୍ଷିଣ ପାକିସ୍ଥାନର ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲ ଉପରେ ୨୦୧୯ଆକ୍ରମଣ, କରାଚିରେ ଚୀନ୍ କନସୁଲେଟ ଉପରେ ୨୦୧୮ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ତାଲିବାନର ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ଭାରତର ଗୁପ୍ତଚର ସେବାକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣ ରହିଛି। ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଦଳ। ଏହି ସାକ୍ଷାତକାର, ବେଳେବେଳେ ଯୁକ୍ତ ଯୁକ୍ତ ସ୍ୱରରେ ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ଠାରୁ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବାଦ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କଥା ହୋଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ କାଶ୍ମୀରର ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଅଂଶ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ସ୍ status ତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲା। ଯେ ଏହା ପରିଚାଳନା କରେ |

ପାକିସ୍ତାନୀ ଏନଏସଏ କହିଛି ଯେ କାଶ୍ମୀର ବିବାଦର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁ ଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ “ଆତଙ୍କବାଦ” କୁ ନେଇ ଏଜେଣ୍ଡା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। କାଶ୍ମୀର ବିବାଦର ତିନୋଟି ପକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଛି, ଭାରତ ଅଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଦଳ ଅଛି, କାଶ୍ମୀର ନାମକ ମଣିଷ ବୋଲି ୟୁସୁଫ କହିଛନ୍ତି।”ଯଦି କାଶ୍ମୀରବାସୀ ଭାରତର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପରି ଗୋଟିଏ କୋଠରୀରେ ରହିବାକୁ ସହି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଆମେ କିପରି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବୁ?”

ଯେତେବେଳେ ସେ “କାଶ୍ମୀରବାସୀ” କୁ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ ଅବାହନକରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ କେଉଁ ଗୋଷ୍ଠୀ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଥଲେ ତାହା ୟୁସୁଫ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନାହାଁନ୍ତି। ପୂର୍ଣ୍ଣ, କିନ୍ତୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଲାଇନ୍ ଦ୍ୱାରା ବିଭକ୍ତ ଅଲଗା ଅଂଶ ଉପରେ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତୁ |ଗତ ବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନୀ ମାଟିରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିଶୋଧ ପରାୟଣ ହୋଇ ଏକ ଭାରତୀୟ ବିମାନକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇବାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ଅନ୍ୟ ଏକ ଯୁଦ୍ଧର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ।ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମା ସହରରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତ୍ତିକ ସଶସ୍ତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ଉପରେ ଭାରତ ଦାୟୀ କରିଥିଲା।ଅନ୍ୟ ଦେଶ, ବିଶେଷ କରି ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସଶସ୍ତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି।‘କଳ୍ପନା’ ଏବଂ ‘ପାଇପ୍ ସ୍ୱପ୍ନ’: ଭାରତ |ତାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ୟୁସୁଫ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ପାଇଁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛି।

“କିନ୍ତୁ କାହିଁକି ଇଚ୍ଛା ଅଛି? ମୋ ପଢି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା, କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେ କହିଛନ୍ତି। କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଏକ ସକ୍ଷମ ପରିବେଶ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କାଶ୍ମୀରର ସାମ୍ବିଧାନିକ ସ୍ଥିତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ମୁସଲିମ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦେଶର ପ୍ରଶାସନିକ ତଥା ରାଜନୈତିକମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ପରିଣତ କରିବା ପରଠାରୁ ଦୁଇ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ସପାରେମ୍ପର୍କ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇ ରହିଛି।ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଭାରତ ସରକାର ସରକାରୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।ପରକାଶ ଥାଉକି, ବୁଧବାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ, ଭାରତର ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ଖବରକାଗଜରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁସୁଫଙ୍କ ଦାବୀ “କଳ୍ପନା” ଏବଂ କେବଳ “ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ପାଇପ୍ ସ୍ୱପ୍ନ” |ପାକିସ୍ତାନ ସହ କୌଣସିବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିବା ଉପରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ଥିର ରହିଛି ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ତଥା ହିଂସା ଛାୟାରୁ ମୁକ୍ତ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଇସଲାମାବାଦ ଉପରେ ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ସରକାରୀଭାରତର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛିବିଶେଷ କରି ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ପ୍ରଦେଶରେ ପାକିସ୍ତାନ ମାଟି ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ସହ ପାକିସ୍ତାନ ନିୟମିତ ଭାବେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

ତେବେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୟୁସୁଫ ଭାରତର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଆନାଲିସିସ୍ ୱିଙ୍ଗ ବିରୋଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୯ରେ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସର ପାଣ୍ଠି ଏକ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ [ପାକିସ୍ତାନ ତାଲିବାନ] ର ମିଶ୍ରଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା। ” କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ, ସେମାନେ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସଂଗଠନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।”ୟୁସୁଫ କୁ ମଲିକ ଫରିଦୁନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, ଯିଏକି ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ପାକିସ୍ତାନର ପେଶୱାରର ଏକ ସ୍କୁଲ ଉପରେ ୨୦୧୪ ଆକ୍ରମଣର “ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ” ଭାବରେ ପରିଚିତ, ଯେଉଁଥିରେ ୧୩୨ ପିଲା ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ – ଯାହା ଦେଶର ମାଟିରେ ଘଟିଥିବା ଘାତକ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ।ପେଶୱାରରେ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସମୟରେ 2014 ରେ ପାକିସ୍ତାନ ତାଲିବାନ ବନ୍ଧୁକଧାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆର୍ମି ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ସାଥୀଙ୍କ ଫଟୋ ଧରିଥିଲେ [ଫାଇଲ: ଫାୟାଜ ଅଜିଜ / ରଏଟର୍ସ]“ଆମର ଆଠଟି ଫୋନ୍ କଲର ରେକର୍ଡ ଅଛି, ଆମର ଫୋନ୍ ନମ୍ବରର ରେକର୍ଡ ଅଛି, ଆମର ରେକର୍ଡ ଅଛି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article