30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୩ା୧୦ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେସୃଷ୍ଟ ଲଘୁ·ପ ଗଭୀର ଅବପାତର ରୂପ ନେବା ପରେ ଏହାଗତ ୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୭ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପଶ୍ଚିମ-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିଥିଲା । ଆଜି ସକାଳ ୫ଟା୩୦ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ ବିଶାଖାପାଟନମ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨୦କିଲୋମିଟର ପ୍ରାୟ ଦକ୍ଷିଣ-ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ, କାକିନାଡା(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ) ଏବଂ ନରସାପୁର (ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ) ର ପୂର୍ବ-ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସକାଳ ସାଢେ ୬ଟାରୁ ସାଢେ ୭ଟାଭିତରେ ତାହା କାକିନାଡ଼ାରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଅତିକ୍ରମକରିଛି । ଏବେ ସେଠାରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୫୫ରୁ ୬୫ କିଲୋମିଟର ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଏଥିଲାଗି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କାକିନାଡ଼ା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାହେଉଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଆସନ୍ତା୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂଜାରି କଲା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ୟଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ, ରାୟଗଡ଼ା, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ପୁରୀ, ମାଲକାନଗିରି,କୋରାପୁଟ, ନବରଙ୍ଗପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାକୁୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ରହିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଆକଳନକରିଛି ।ଏଣେ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆଜି ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳବର୍ଷା ହୋଇଛି । ବିଶେଷ କରି କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି,ନବରଙ୍ଗପୁର, ଗଜପତି ଓ ରାୟଗଡ଼ାରେ ବର୍ଷାର ମାତ୍ର ଅଧିକରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷାର ପରିମାଣବଢିଛି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୫୦୦ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଗଜପତିଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକରି ବାତ୍ୟାଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।ଏଣେକଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଓ ଜଗତସିଂହପୁର ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ବି ବର୍ଷାଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଅଂଚଳରୁଆସିଛି ବର୍ଷା ବିଭୀଷିକାର ଭୟଙ୍କର ଚିତ୍ର । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ପାହାଡ଼ ଉପରୁ ମାଡ଼ି ଆସିଥିଲା ବର୍ଷା ପାଣି । ଆଉ ପାହାଡ ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ଘର ଦ୍ୱାରକୁ ଧୋଇ ନେଇଛି ବର୍ଷାପାଣି । ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ୩ଟି ଆଙ୍କୁଲି, ତୁମ୍ବା ଓ ବୁରାତାଲ ପଂଚାୟତରେବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି ।

ଫଳରେ ପାହାଡି ଗାଁରେ ଥିବାଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ଠପ ହୋଇଯାଇଛି । ବର୍ଷାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀ ଭୟଭିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଲୋକେ ଜୀବନ ବିକଳେ ଘରୁସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ପଳାଇ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଘରେ କିଛି ଗୃହ ପାଳିତ ପଶୁପକ୍ଷି ରହିଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଏହି ଅଂଚଳରେ ଏଯାଏଁବାତ୍ୟା ତିତିଲିର କ୍ଷତ ଲିଭି ନାହିଁ । ଏବେ ବି ଲୋକେ ଅଂଟା ସଳଖି ଠିଆହୋଇ ପାରିନାହାନ୍ତି । ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଓଗଜପତିର ସମଗ୍ର ଅଂଚଳରେ ଲାଗିରହିଛି ବର୍ଷା । ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଲକଅନ୍ତର୍ଗତ କଉଡିଆ ପଂଚାୟତ ବଉଳଘାଇ ଗ୍ରାମ ସିନ୍ଧୁଆ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ଘରରଛାତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି । ବହୁ ପୁରାତନ ଘର ହୋଇଥିବାରୁଛାତରୁ ପାଣି ବୋହିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଘର କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡି ଘରେ ପଡି ରହିଛି । ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଘରେ ବର୍ଷା ଜଳ ବି ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇରହିଛି ।ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article