30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରିମଡେସିଭର୍ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ତାହା ଏଠାରେ ଅଛି |

Must read

ଥରେ ଜୀବାଣୁ ମାନବ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ପରେ ଏହା ଏହାର ଜେନେଟିକ୍ ପଦାର୍ଥ ମୁକ୍ତ କରେ, ଯାହା ପରେ ଶରୀରର ବିଦ୍ୟମାନ ଯନ୍ତ୍ରକ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି କପି କରାଯାଇଥାଏ |ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ବିଭିନ୍ନ ମାନବ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଜୀବାଣୁ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ | ନକଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଖେଳିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭାଇରାଲ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ହେଉଛି ନାମକ ଏକ ଏନଜାଇମ୍ (ଏକ ଏନଜାଇମ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ଏକ କୋଷ ମଧ୍ୟରେ ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରେ) .ଏହା ହେଉଛି ଯାହା କପି ତିଆରି କରେ, ର ଉପାଦାନଗୁଡିକପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରି | ଜୀବାଣୁ ଆଲବର୍ଟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଏହି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ କାଗଜରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର “ଇଞ୍ଜିନ୍” ବୋଲି କହିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ଏହି “ଇଞ୍ଜିନ” ବିରୁଦ୍ଧରେ ରିମେଡେସିଭରର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ।ପୁନର୍ବାର, ଜର୍ମାନୀର ମ୍ୟାକ୍ସ ପ୍ଲାନ୍କ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟୋଫିଜିକାଲ୍ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ରେ ଏହି “ମେସିନ୍” ର ସ୍ଥାପତ୍ୟକୁ ଇମେଜ୍ କରିବା ସମୟରେ ଜୀବାଣୁର “କପି ମେସିନ୍” ସହିତ ସମାନ ଏନଜାଇମ୍ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ |

ବଇଜ୍ଞାନିକ ସାହିତ୍ୟରେ, ଏହିପରି ଏକ ଏନଜାଇମକୁ ପଲିମେରେଜ୍ କୁହାଯାଏ ( ହେଉଛି ପଲିମେରେଜ୍ ପାଇଁ ଥାଏ) କିମ୍ବା ଏକ ପ୍ରତିକୃତି | ଯେକଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହା ହେଉଛି ଏନଜାଇମ୍ ଯାହା ରିମଡେସିଭର୍ ଦ୍ୱାରା ଟାର୍ଗେଟ୍ ହୋଇଥାଏ |ଏବଂ ରିମଡେସିଭର୍ କିପରି ଏହି ଏନଜାଇମକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରେ?ନକଲ କରିବାକୁ, କପି ମେସିନ୍ ଜୀବାଣୁ ରୁ କଞ୍ଚାମାଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରେ, ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ଏନଜାଇମ୍ ଦ୍ୱାରା ଭାଙ୍ଗିଗଲା | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରିମଡେସିଭର୍ ଦିଆଯାଏ – ପ୍ରତିବନ୍ଧକ – ଏହା ଏହି ପଦାର୍ଥର କିଛି ଅନୁକରଣ କରେ ଏବଂ ନକଲ ସାଇଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ | । ରିମଡେସିଭର୍ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଦଳାଇବା ସହିତ, ଜୀବାଣୁ ଅଧିକ ନକଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ |ବ୍ୟାଖ୍ୟା: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଜନା କ’ଣ?

ଆଲବର୍ଟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜିଷ୍ଟ ତଥା ଇମ୍ୟୁନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ମାଥିଆସ୍ ଗୋଟେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି କରୋନାଭାଇରସ୍ ପଲିମେରାସ୍ ସ୍ଲିପ୍ ଏବଂ ସେମାନେ ବୋକା ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ଇନହିବିଟର ଅନେକ ଥର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ଆଉ ନକଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କେତେ ଦୂର ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି?ଅଲବର୍ଟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ – ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ଜୈବ ରସାୟନ ପତ୍ରିକାରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା -( ପାଇଁ ଦାୟୀ କରୋନାଭାଇରସ୍) ଏବଂ (ଯାହା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସୃଷ୍ଟି କରେ) ର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସଗୁଡିକ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ କୀଟ କୋଷ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ​​| ରେ ଏକ ସକ୍ରିୟ ଯୌଗିକ ସମାନ କ୍ଷମତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟର ଯନ୍ତ୍ରକୌଶଳସହିତ ଉଭୟ ଭାଇରସର କପି ମେସିନ୍ କୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥାଏ |ପୂର୍ବରୁ, ସମାନ ଦଳ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରିମଡେସିଭର୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସମାନ ଫଳାଫଳ ପାଇଥିଲେ ଯାହା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏହି ଔଷଧନିଜେ ଇବୋଲା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ନୁହେଁ।ପୃଥକ ଭାବରେ, ଚାଇନାର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ରିମଡେସିଭିରର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଉଦୀୟମାନ ଜ୍ଞାନରେ ଯୋଗ କରିଛନ୍ତି |

ଚାଇନିଜ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପ୍ରତିକୃତି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ଉଚ୍ଚ-ବିଭେଦନ ବଞ୍ଚାକୁ ଇମେଜ୍ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ରିମଡେସିଭର୍ ବନ୍ଧା |ସଂରଚନା ଦର୍ଶାଏ ଯେ କେଉଁଠାରେ ଭାଇରସର ଟେମ୍ପଲେଟ୍ କପି ମେସିନରେ ପ୍ରବେଶ କରେ, କେଉଁଠାରେ ରିମଡେସିଭର୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ କେଉଁଠାରେ ନକଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହୁଏ | ଚାଇନାର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କୀଟ କୋଷ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article