30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ରାଜ୍ୟରେ କମିଛି ଗାଡି ବିକ୍ରି, ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଖସିଲା ୧୮.୫୬ % ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୧ା୧୦: ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ରାଜ୍ୟରେ ଗାଡିବିକ୍ରି ୧୮.୫୬% ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ୨୦୧୯ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ରାଜ୍ୟରେ ୫୯,୦୮୮ ସଂଖ୍ୟକ ଯାନପଞ୍ଜୀକରଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏ ବର୍ଷ ସମାନ ସମୟରେଏହା ୪୮,୧୧୯ ୟୁନିଟକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଆଲୋଚ୍ୟସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୩୯,୧୯୩ ୟୁନିଟ୍ଦୁଇଚକିଆ ଯାନ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି, ଯାହାକି ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୪୯,୫୦୨ ୟୁନିଟ୍ ଥିଲା । ସେହିଭଳି ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ରାଜ୍ୟରେ୨,୧୯୩ ୟୁନିଟ୍ ତିନିଚକିଆ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏ ବର୍ଷ ସମାନ ସମୟରେ ଏହା ୯୮୪ୟୁନିଟକୁ ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇଛି । ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯାନ ବିକ୍ରିଗତବର୍ଷର ୨,୩୬୦ ୟୁନିଟ୍ ତୁଳନାରେ ୧,୭୩୧ୟୁନିଟକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ପାସେଞ୍ଜର ଭେଇକିଲ(ପିଭି)ବିକ୍ରି ପଞ୍ଜୀକରଣ ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୪,୦୦୬ୟୁନିଟ୍ ଥିବାବେଳେ ଏ ବର୍ଷ ସମାନ ସମୟରେ ୪,୫୮୪ୟୁନିଟକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୪.୪୩% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଦେଇଛି ।ସେହିଭଳି ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୧,୦୨୭ୟୁନିଟ୍ ଟ୍ରାକ୍ଟର ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏ ବର୍ଷସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏହା ୧,୬୨୭ ୟୁନିଟ୍ ରହିଛି । ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ ୫୮.୪୨% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଅଟୋମୋବାଇଲଡିଲର ମହାସଂଘ (ଫାଡା) ପ୍ରଦତ୍ତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଫାଡା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତୁଳନାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶରେ ମୋଟଗାଡି ବିକ୍ରିରେ ୧୦.୨୪%ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଆଲୋଚ୍ୟସମୟରେ ଦେଶରେ ମୋଟ୧୩,୪୪,୮୬୬ ୟୁନିଟ୍ଗାଡି ପଞ୍ଜୀକରଣ ହୋଇଛି,ଯାହାକି ଗତବର୍ଷ ସମାନ ସମୟରେ୧୪,୯୮,୨୮୩ ୟୁନିଟ୍ଥିଲା ।

ତେବେ ମାସିକଭିତ୍ତିରେ ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟତୁଳନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଗାଡି ପଞ୍ଜୀକରଣରେ୧୧.୪୫% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଦେଶରେ ମୋଟ ଦୁଇଚକିଆଯାନ ବିକ୍ରି ଏ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୧୦,୧୬,୯୭୭ୟୁନିଟ୍ ରହିଛି, ଯାହାକି ୨୦୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ୧୧,୬୩,୯୧୮ ୟୁନିଟ୍ ଥିଲା । ତିନିଚକିଆଯାନବିକ୍ରିରେ ୫୮.୮୬% ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶରେ ମୋଟ ୫୮,୪୮୫ ୟୁନିଟ୍ତିନିଚକିଆ ଯାନ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏ ବର୍ଷସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏହା ୨୪,୦୬୦ ୟୁନିଟ୍କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯାନ ବିକ୍ରି ଗତବର୍ଷର ୫୯,୬୮୩ ୟୁନିଟରୁ୩୯,୬୦୦ ୟୁନିଟକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେହିଭଳି ପିଭିବିକ୍ରି ଗତବର୍ଷର ୧,୭୮,୧୮୯ ୟୁନିଟ୍ରୁ୧,୯୫,୬୬୫ ୟୁନିଟଟକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛ । ଟ୍ରାକ୍ଟରବିକ୍ରିରେ ବି ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶରେ ୩୮,୦୦୮ ୟୁନିଟ୍ ଟ୍ରାକ୍ଟର ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏ ବର୍ଷ ସମାନ ସମୟରେ ଏହା୬୮,୫୬୪ ୟୁନିଚୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।ଫାଡା ସଭାପତିଭିଙ୍କେଶ ଗୁଲାଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ,ସରକାରଙ୍କ ଅବିରତ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁ ଅଗଷ୍ଟ ତୁଳନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଗାଡି ପଞ୍ଜୀକରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।ତେବେ ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ ବିକ୍ରି ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article