30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆଉ ଏକ ମିସ୍ କେସ୍ ଦାଖଲ ହୋଇଛି ।

Must read

କଟକ,୧୧ା୧୦: ବଗଲାଧର୍ମଶାଳା ଜମି ବିକ୍ରି ମାମଲାରେଆବେଦନକାରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ବସ୍ତିଆ ଆଉଏକ ମିସକେସ୍ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ସେଏଥିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ବଗଲା ଜମିକୁରାଜ୍ୟ ସରକାର ବେଆଇନ ଭାବେ ବିକ୍ରିକରିଦେବାରୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ୫କୋଟି ଟଙ୍କାର ଭୂ-ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତି ସହିବାକୁପଡିଛି । ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମି ସାବକରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ହୋଇଥିବାରୁ ତାହାକୁ ବିକ୍ରିକରିବାର କ୍ଷମତା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କର ନାହିଁବୋଲି ଆବେଦନକାରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ପୁରୀ ତହସିଲ୍ଦାରଙ୍କ ଜମି ମାଲିକାନାରେକର୍ଡ ସଂଶୋଧନ, ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଏବଂ ୬ଜଣ ଲଜ୍ ମାଲିକଙ୍କୁ ଜମି ପଟାବଣ୍ଟନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆ।ଇନ ।

ମାଟି ତୋଟାମୌଜାରେ ପ୍ରସାଦ ଯୋଜନାରେ ଧର୍ମଶାଳାର୍ନିମାଣ ନିମନ୍ତେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରପ୍ରଶାସନ ଆବଣ୍ଟନ କରିଥିବା ୨ ଏକରଜମି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଓ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥାନପାଇଁ ଆଦୌ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ ବୋଲିମିସପିଟିସନରେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।ଦାତବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ମିଳିଥିବା ଜମିକୁଅନ୍ୟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁବୋଲି ଦୃଢ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଆବେଦନକାରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୮ରେଲଜିଂ ହାଉସ୍ ଫଣ୍ଡ କମିଟି ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ବିହାର ଓ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ଲେସେସ୍ ଅଫ ପିଲଗ୍ରିମେଜ୍ ଆଇନକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଥିଲେ । ପରେ ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ପୁରୀ ସଂସ୍ଥା ହାତକୁ ଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରୀ ପୌରସଂସ୍ଥା ଓଡିଶା ପୌର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗକୁ ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିଦେ୍ର୍ଦଶକ୍ରମେ ପୁରୀ ତହସିଲ୍ଦାର ଏହି ଜମିର ମାଲିକାନା ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ସମେତ ୬ ଜଣ ଲଜିଂ ମାଲିକଙ୍କ ନାମରେ ରେକର୍ଡ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି ।

କହ୍ନେୟାଲାଲ୍ ବଗଲା ନାମକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଜମି ଦାନ କରିଥିବା ସମ୍ପର୍କିତକୌଣସି ରେକର୍ଡ ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ନଥିବା କଥା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲାବେଳେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶ୍ରୀ ବସ୍ତିଆ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତିୟ ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମି ରେକର୍ଡ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ପୁରୀ ତହସିଲ୍ଦାରଙ୍କୁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶଦେବାର କ୍ଷମତା ଓଡିଶା ସର୍ଭେ ଏବଂ ସେଟଲ୍ମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କର ନାହିଁବୋଲି ଆବେଦନକାରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମିହସ୍ତାନ୍ତର ମାମଲାରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପୁରୀ ତହସିଲ୍ଦାର ଜବାବ ରଖିବାପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଜବାବ ରଖିବାକୁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦେଇଥିଲେ ।ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୨ ତାରିଖକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article