30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ କେ.କେ ଉଷାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି ।

Must read

କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ କେ କେ ଉଷା ସୋମବାର କୋଚିରେ ଦେହାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୮୧ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ।୨୦୦୦ ରୁ ୨୦୦୧ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଇକୋର୍ଟରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ଜଷ୍ଟିସ୍ ଉଷା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଯିଏକି ବାରରୁ ବେଞ୍ଚକୁ ସିଧାସଳଖ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

ସେ ୧୯୬୧ରେ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଭାବରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୭୯ ରେ ସରକାରୀ ଆବେଦନକାରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୦୦ରେ କେରଳ ଏଚସିର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ନଅ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଚାରପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ କେରଳର ର ଦ୍ୱିତୀୟ ମହିଳା ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଥିଲେ। ପୋଷ୍ଟ-ଅବସର ପରେ ସେ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀର କଷ୍ଟମ୍ସ, ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଏବଂ ସର୍ଭିସ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆପିଲେଟ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ୨୦୦୫ ରେ, ସେ ଭାରତୀୟ ପିପୁଲ୍ସ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆୟୋଗର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ, ଯାହା ଓଡିଶାର ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ପରିସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲା। ସେ ଭାରତୀୟ ପିପୁଲ୍ସ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ଯାହା ମଣିପୁରରେ ମାନବିକ ଅଧିକାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇଥିଲା। ମଣିପୁରରେ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା।

ଜଷ୍ଟିସ ଉଷାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କେ ସୁକୁମାରନ୍ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଯିଏକି କେରଳ ଏବଂ ବମ୍ବେର ହାଇକୋର୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପିନାରାଇ ବିଜୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଜଷ୍ଟିସ ଉଷା ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ସମୟରେ ଏକ ଆଇନ ବୃତ୍ତିରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେହି ମଞ୍ଚରେ କିଛି ମହିଳା ଥିଲେ ଏବଂ ନ୍ୟାୟପାଳିକାରେ ସେ ବହୁତ ଅବଦାନ ରଖିଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article