30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଡିଆରଡିଓ ର ରୁଷ୍ଟମ୍-୨ ଡ୍ରୋନ୍ ଅଫ୍, ଭାରତ ସଶସ୍ତ୍ର ହେରନ୍ ପାଇଁ ଯାଉଛି |

Must read

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଶୁକ୍ରବାର ବିମାନରେ ରୁଷ୍ଟମ-୨ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା ସହନଶୀଳ ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ଡ୍ରୋନ୍ ପରୀକ୍ଷା କରି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଚିତ୍ରାଦୁରଗା ଠାରେ ୧୬୦୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଉଡ଼ାଣ ହାସଲ କରିଛି। ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ୨୬୦୦୦ ଫୁଟର ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ୨୦୨୦ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୧୮ ଘଣ୍ଟାର ଧାର୍ଯ୍ୟ ହାସଲ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ | ରୁଷ୍ଟମ୍ -୨ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଆପେଚର ରାଡାର, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ ସ୍ଥିତିଗତ ସଚେତନତା ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ମିଶନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ପେଲୋଡର ବିଭିନ୍ନ ମିଶ୍ରଣ ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ | ବାସ୍ତବ ସମୟ ଭିତ୍ତିରେ ଯୁଦ୍ଧ ଥିଏଟରରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ରିଲେ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ଏକ ଉପଗ୍ରହ ଯୋଗାଯୋଗ ଲିଙ୍କ ଅଛି | ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “କରୋନାଟକର ଚିତ୍ରାଦୁରଗା ଜିଲ୍ଲାର ଚାଲାକେରେ ଏରୋନେଟିକାଲ୍ ଟେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜରେ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ରୁଷ୍ଟମ-୨ରେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ଇନ୍ଧନ ବାକି ରହିଲା ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଛାତ ହାସଲ କରିପାରିଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ନୌସେନା ଦ୍ଵାରାବ୍ୟବହୃତ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ହେରନ୍ ମାନବ ବିହୀନ ବିମାନ ଯାନର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ସହିତ ମେଳ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ନୂତନ ମିଶନ ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ଏହାର ଡ୍ରୋନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପୁନ ଜୀବିତ କରିଛି | ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଉପରେ ୧୯୫୯ କାର୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ ଦାବି ଆଧାରରେ ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ ରୁଷ୍ଟମ୍-୨ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ୱିଙ୍ଗ୍ ଲୋଙ୍ଗ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍ ଅଛି ଏବଂ ସିପିଇସି କରିଡର ଏବଂ ଗ୍ୱାଦର ବନ୍ଦରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ହେରନ୍ ଡ୍ରୋନର ବିଦ୍ୟମାନ ଜାହାଜକୁ ନବୀକରଣ କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଭୂପୃଷ୍ଠ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଲେଜର ଗାଇଡ୍ ବୋମାକୁ ବାୟୁ ସହିତ ଅସ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସହିତ ଆଲୋଚନା କରୁଛି।

ସାଉଥ୍ ବ୍ଲକ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ହେରନ୍ ଡ୍ରୋନରବଇଷୟିକ ନବୀକରଣ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିଗ୍ରହଣ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ସଫା ହେବା ପରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ବୂଝାମଣା କମିଟି ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ସୁରକ୍ଷା କ୍ୟାବିନେଟ୍ କମିଟି (ସିସିଏସ୍) ସ୍ତରରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସଫା କରାଯିବ।ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ: ଼ନ୍ତୁ: ଏହାର ଦ୍ୱାରରେ, ଚୀନ୍ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ପିଚ୍ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ନୂତନ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମକୁ ଦେଖୁଛି |ହେରନ୍ ଅପଗ୍ରେଡ୍ ଏକ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ଲିଙ୍କ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବା ସହିତ ଭୂମିରେ ରିଲେ ସ୍ଥିତିରେ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ ନହେବା ସହିତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଲେଜର ଗାଇଡ୍ ବୋମା ପାଇଁ ଡେଣା ଉପରେ ହାର୍ଡ ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରେ | ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କଭର୍ରେ ରଖିଥିବାବେଳେ ହେରନ୍ଙ୍କର ଏକ ପ୍ରମାଣିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସଂସ୍କରଣ ଅଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article