35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

11,300 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତିର ଅଧିକାରୀ ଭାରତର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ବିଲିୟନେୟାର ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫୋର୍ବସ୍ ନିକଟରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ତାଲିକା ୨୦୨୦ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଏକ ଅଶାନ୍ତ ବର୍ଷ ସତ୍ତ୍ େ ଭାରତର ଧନୀ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି। ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଲଗାତାର ୧୩ବର୍ଷ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଭାରତୀୟ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ୩୭.୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଯୋଡିଛନ୍ତି।ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନିର୍ମାତା ସାଇରସ୍ ପୁନାୱାଲା ତାଲିକାରେ ଷଷ୍ଠ ନମ୍ବରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ କାରଣ ସମସ୍ତ ଆଖି କୋବିଡ-୧୯ ଆଣ୍ଟିଡୋଟ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ | ବାୟୋକନ୍ ର କିରଣ ମଜୁମଦାର ଖା ଶତକଡା ସର୍ବାଧିକ ଧନ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥିଲେ | ବାସ୍ତବରେ, ତାଲିକାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ବିଲିୟନେୟାରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାର ଦେଖିଲେ | ୨୦୧୯ ରେ ତୁଳନାରେ କମ୍ ବିଲିୟନେୟାର ଏହି ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିଲେ |

ଏହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ବିଲିୟନେୟାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ହେଉଛନ୍ତି ଜେରୋଡା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନିଖିଲ କାମାଥଙ୍କ ବୟସ ୩୪ ବର୍ଷ, ଯାହାର ସମ୍ପତ୍ତି ୧।୫୫ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (୧୧.୩ ହଜାର କୋଟି) ଅଟେ। ବାଣିଜ୍ୟ ପରିମାଣ ଏବଂ ଟ୍ରୁ ବିକନ୍ ପରି ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ଷ୍ଟକ୍ ଦଲାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଜେରୋଡାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନିତିନ କାମାଥ ଏବଂ ନିଖିଲ କାମାଥ ଭାରତର ୧୦୦ ଧନୀ ୨୦୨୦ ର ଫୋର୍ବସ୍ ତାଲିକାରେ ନୂତନ ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନିଖିଲ କାମାଥ ମାତ୍ର ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଇକ୍ୱିଟି କାରବାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ଚେସ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଖେଳିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଛାଡିଥିଲେ। ସର୍ବସାଧାରଣ ବଜାରରେ ଉଚ୍ଚ ନେଟ ମୂଲ୍ୟର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସେ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ କାମାଥ ଆସୋସିଏଟ୍ସ ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇ ନିତିନ (୪୧) ଙ୍କ ସହ ୨୦୧୦ ରେ ଜେରୋଡା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏରୋଡା ଏବଂ ଭାରତର ଦଲାଲ ବଜାରକୁ ବ୍ୟାହତ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଜେରୋଡାର ପ୍ରାୟ ତିନି ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଏହାକୁ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଖୁଚୁରା ଦଲାଲମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ କରିପାରିଛି। ସେମାନଙ୍କର ନିବେଶ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ଟ୍ରୁ ବିକନ୍ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ହାଇ ନେଟ୍ ମୂଲ୍ୟର ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ଏକ ଶୂନ-ଫି ମଡେଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନୂତନ ଡେମାଟ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲିବା ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଭାଇ ନିତିନ ଏବଂ ନିଖିଲ କାମାଥ ୯୦ଫୋର୍ବସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଚ୍ ତାଲିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ |

ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କନିଷ୍ଠ ହେଉଛି ଡିଭିଆ ଗୋକୁଲନାଥ 34 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯାହାର ସମ୍ପତ୍ତି ୩.୦୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଅଟେ ଯାହା ୨,୨୩,୫୦,୫୯,୮୨,୫୦୦ କୋଟି (୨୨.୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା) ସହିତ ସମାନ। ଫୋର୍ବସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଚ୍ ତାଲିକା ୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ, ର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଦିବ୍ୟା ଗୋକୁଲନାଥ ଯଥାକ୍ରମେ ୩୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ କୋଟିପତି ଅଟନ୍ତି।ବିଜୁ ରାଭେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଗୋକୁଲନାଥ ମାତ୍ର ୩୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜଣେ କୋଟିପତି ଅଟନ୍ତି। ଦିବ୍ୟା ରାଭେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ଚଳାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବୋର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ବସିଛନ୍ତି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଆର.ଭି କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରୁ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଦିବ୍ୟା ତାଙ୍କ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦେଶରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। କୁ କ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ, ସେ ତାଙ୍କର ଗଣିତ କୌଶଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଠାରୁ ବିଜୁ ରାଭେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିଲେ |

ଏକ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ ଗୋକୁଲନାଥ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କପରୀକ୍ଷା ଲେଖିବା ପରେ ସେ ରେଭେନ୍ଦ୍ରନ୍ଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଲେଖିଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ସେ ଫଳାଫଳକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ଶ୍ରେଣୀ ନିଅନ୍ତୁ। ତେଣୁ, ସେ ଗଣିତ, ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଯୁକ୍ତିରେ ଅନେକ ଶ୍ରେଣୀ ନେଇଥିଲେ | ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶିତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେ ଆମେରିକାର କିଛି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ଫେରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

୩୯ ବର୍ଷିୟ ବଇଶକିକ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ତଥା ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିକ୍ଷଣ ଆପ୍ ର ସିଇଓ ବାଇଜୁ ରାଭେନ୍ଦ୍ରନ୍ ୩୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ତାଲିକାରେ ତୃତୀୟ କନିଷ୍ଠ ଅଟନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକ ୨୦୧୧ ରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଏଡ୍-ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ଜାନୁଆରୀରେ କମ୍ପାନୀର ଶେଷ ପାଣ୍ଠି ରାଉଣ୍ଡ ୨୦୨୦ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୮ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା | ର ନିବେଶକମାନେ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ଏବଂ ଟେନସେଣ୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି | କମ୍ପାନୀର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଆପ୍, ପ୍ରଥମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ, ଏକ ୪୨ ନିୟୁତ ଡାଉନଲୋଡ୍ ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛି |ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସ୍ନାତକ, ରେଭେନ୍ଦ୍ରନ୍ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେହି ଶିଖିବା କମ୍ପାନୀରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ବିତାଇବା ପରେ ଶିଖିବାକୁ ଚାହିଁଲେ | ସେ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପରି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ | ୨୦୦୩ ରେ, ସେ ନିଜେ ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୦୦% ସ୍କୋର କରିଥିଲେ | ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ, ସେ ଅନ୍ୟ କେତେକଙ୍କୁ ଫାଟିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଶିକ୍ଷାଦାନକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article