30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୋକୋରେ ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ।

Must read

ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଦ୍ଵାରା ଦୁଇ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ବିପଦକୁ ସାମ୍ନା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ, ସାମରିକ କୈଲାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଦାଖ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ମିଳିତ ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ତଥାପି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏକ ଉତ୍କ୍ରୋଶ ନଜର ରଖିଛି କାରଣ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିଜର ସାମରିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି, ବିଶେଷ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ।ଏହା ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ସୈନିକମାନେ “ଉତ୍ତମ ଏକୀକରଣ” ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।ଗତ ମାସ ଶେଷରେ, ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଆନାଲିସିସ୍ ୱିଙ୍ଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ପାକ୍ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏକ ନୂତନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚୀନ୍ ଉପରେ ଗୁପ୍ତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ର ଲାସାଦାନା ଧୋକ ନିକଟରେ ଏକ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସ୍ଥାପନ |

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥଳରେ ପ୍ରାୟ ୧୩୦ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୨୫-୪୦ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ, ବାଗ ଜିଲ୍ଲାର ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ବ୍ରିଗେଡ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ବୋଲି ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ତିନିଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଦଶ ଜଣ ପିଏଲଏ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମରେ ରଖାଯିବ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଜେଲୁମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଚିନାରିରେ ଏବଂ ପୋକର ହାଟିଆନ୍ ବାଲା ଜିଲ୍ଲାର ଚାକୋଟିରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଦୁଇ ମିଲିଟାରୀଙ୍କ “ଉନ୍ନତ ଏକୀକରଣ” ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ବେଜିଂରେ ଥିବା ପିଏଲଏ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟ କରିଛି।

ଫେବୃଆରୀ ୨ ରେ, ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ଜଳରେ ଚାଇନାର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଦେଖିଥିଲେ। ଫ୍ରିଗେଟ୍ ଜିଆଙ୍ଗୱାଇ-ଇଲ୍ ପୋରବନ୍ଦରଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ, ପାକିସ୍ତାନୀ ଜଳ ଭିତରେ ପ୍ରାୟ ୧୧ ନ ଟିକାଲ୍ ମାଇଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ ନୌସେନା ଜାନୁଆରୀରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲେ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନୌସେନାର ସମ୍ପତ୍ତି ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଠ ୟୁଆନ ଶ୍ରେଣୀର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଏବଂ ଚାରି ପ୍ରକାର ୦୫ଫ୍ରିଗେଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଚୀନ୍, ଏବଂ ସେମାନେ ଏକତ୍ର ଅନେକ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଛନ୍ତି … ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବ୍ୟାୟାମ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ”|

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “କୌଣସି ଧମକ ନାହିଁ” କହି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏପରି କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ”, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଧମକ ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ “ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି”। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତାରିଖ ଦିନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମୁଖ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ବିପିନ୍ ରାୱତ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆସିଥିବା ଦୁଇ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଧମକ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।ଆମେରିକା-ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ପାର୍ଟନରସିପ୍ ଫୋରମ୍ କନକ୍ଲେଭରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଜେନେରାଲ୍ ରାୱତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସାମରିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନ .ତିକ ସ୍ତରରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।ସେ କହିଛନ୍ତି, ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ନୈତିକସହଯୋଗ ଏବଂ ଜାରି ସାମରିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସମର୍ଥନ ଆମ ଦ୍ଵାରା ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ସମନ୍ୱିତ କାର୍ଯ୍ୟର ଧମକ ଦେଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ଆମ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article