30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦ ଉପରେ ୟୁଏସ ’ଏନଏସ |

Must read

ୱାଶିଂଟନ୍: ସୀମା ତିକ୍ତତାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଆଲୋଚନା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅସଙ୍ଗତ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ସମୟ ଆସିଛି ଯେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଚୁକ୍ତିନାମା ବେଜିଂକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବ ନାହିଁ।ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ରବର୍ଟ ଓ’ବ୍ରାଇନ୍ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଆକ୍ରୋଶର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଭାରତ ସହିତ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ “ଦଖଲ କରିବାକୁ” ଚେଷ୍ଟା କରିଛି।ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଏକାଧିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଅପରାଧକୁ ନେଇ ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହିତ କଡ଼ା ମୁକାବିଲାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି।

ଜୁନ୍ ୧୫-୧୬ଗାଲୱାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ସମେତ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସେନା ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ।ସେବେଠାରୁ ଦୁଇ ଦଳ ସାମରିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା କରି ଏହି ଅବରୋଧକୁ ଶେଷ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସିଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାସ୍ତା ହୋଇ ନାହିଁ।

ସିସିଟିଭି (ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି) ଆଞ୍ଚଳିକ ଆକ୍ରୋଶ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ବୋଲି ଓ’ବ୍ରାଇନ୍ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଉତ୍କଳରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଦେଇଥିବା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଇୱାନ ଷ୍ଟ୍ରାଇଟରେ ଚାଇନାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଆକ୍ରୋଶ ମଧ୍ୟ ସତ ଯେଉଁଠାରେ (ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି) ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ଧମକପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମରିକ ଡ୍ରିଲ୍ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଜିଂର ସ୍ଵାକ୍ଷରର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୱାନ ବେଲ୍ଟ ୱାନ ରୋଡରେ ଗରିବ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଚାଇନାର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚାଇନାର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଦେୟ ଦେବା ପାଇଁ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ତଥା ସ୍ଥାୟୀ ଚାଇନିଜ ରୂ ଣ ନେଇଛନ୍ତି। ହେଉଛି “ଧଳା ହାତୀ |ଚୀନ୍ ଭାରତର ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ୬୦,୦୦୦ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଥିଲଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ମଧ୍ୟ ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାଡ୍ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଥିବା ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସହିତ ଚୀନର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ସାମରିକ ଆଚରଣକୁ ସୂଚିତ କରିଥିଲେ।ଚୀନ୍ ଭାରତର ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ୬୦,୦୦୦ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛି ବୋଲି ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଜିଂକୁ ଏହାର ଖରାପ ଆଚରଣ ଏବଂ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଦେଶ – ଆମେରିକା, ଭାରତ, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଟୋକିଓରେ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି।ପୋମ୍ପିଓ ଟୋକିଓରୁ ଫେରିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଦି ଗାଇ ବେନସନ୍ ସୋକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ୬୦,୦୦୦ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article