26.1 C
Bhubaneswar
Thursday, July 29, 2021

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଓଡିଶାରେ 18 ଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି

Must read

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାରେ 18 ଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ରାଇଟ୍ ଟୁ ଇନଫରମେସନ୍ (ଆରଟିଆଇ) ଅଧୀନରେ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଦର୍ଶାଇ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାବିଥିବା ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସରେ ମରି ନଥାଇ ପାରେ।

ଫୁଲନାଖରାର ପଶୁ ରୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏଡିଆରଆଇ) ରେ ଆରଟିଆଇ ଆବେଦନ କରିଥିବା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବିଶ୍ୱଜିତ୍ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ରୋଗ ପାଇଁ 20 ଟି ଟିସୁ ନମୁନାରୁ କେବଳ ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ADRI ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ମେ 2018 ରେ କେଓନଜାର ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ହାଡାଗଡା ଜଙ୍ଗଲ ପରିସରରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ।

ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସକୁ ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାରୀମାନେ ସଠିକ୍ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରାଥମିକ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସ ସନ୍ଦେହରେ ମୃତଦେହକୁ ଶବଦାହ କରାଯାଇଥିଲା କିମ୍ବା ଗଭୀର ସମାଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖରାପ ଖେଳ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁର ଅସ୍ୱାଭାବିକ କାରଣକୁ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସ ଏକ ସୁବିଧାଜନକ କାରଣ ହୋଇପାରିଛି।

ମହାନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ୱାର୍ଡେନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏପ୍ରିଲ 2017 ରୁ ଜୁନ୍ 2020 ମଧ୍ୟରେ 20 ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ହାତୀ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ଶବ 2019 ରେ କେଓନଜାର ଜିଲ୍ଲାର ଗୟାଲମୁଣ୍ଡା ଜଙ୍ଗଲରେ ମିଳିଥିଲା।

ହାତୀ ମରିବାରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପ୍ରଜାତି ତଥା ଗୋରୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସ ସଂକ୍ରମଣର ରହସ୍ୟମୟ ଅନୁପସ୍ଥିତିକୁ ରାଜ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଧିକାରୀମାନେ କିପରି ହରାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ମହାନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ହାତୀମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁର ସଠିକ୍ ଏବଂ ସତ୍ୟପାଠ ନହୁଏ, ତେବେ ଓଡିଶାରେ ଆମର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପଶୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଗୁରୁତର ଭାବରେ ବିପଦରେ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ 10 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ରାଇରଖୋଲ, କିଓନଜ୍ରା ଏବଂ ଆଙ୍ଗୁଲ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗରେ ହାତୀ ଶବକୁ ପୋଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା କିମ୍ବା ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଟିସୁ ନମୁନା ଏଡିଆରଆଇ କିମ୍ବା ଓଡିଶା କୃଷି ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଯାଇ ନାହିଁ।

ଜାନୁଆରୀରେ, ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାରି ବର୍ଷର ହାତୀଙ୍କର ଏହି ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯିବା ପରେ ବନ୍ୟ ହାତୀର ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସ ମୃତ୍ୟୁ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ମାନକ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ (SOP) କୁ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲା।

SOP ଅନୁଯାୟୀ, ମୁଖ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ୱାର୍ଡେନଙ୍କୁ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ (ସୁରକ୍ଷା) ଅଧିନିୟମ, 1972 ଅନୁଯାୟୀ ଏହିପରି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତର ସାମଗ୍ରିକ ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇଛି। ହାତୀମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ତଥା ବିସର୍ଜନ ପାଇଁ ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ SOP ଏକ ଦଳର ଗଠନ ପାଇଁ ନିୟମ ସ୍ଥିର କରିଛି। ଶବଗୁଡିକ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଆଦିତ୍ୟ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରଟିଆଇ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦ୍ଧତି ନ ଦେଇ ଅଧିକାଂଶ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। “ଏହି ହାତୀମାନେ କିପରି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ତାହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସରକାର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ୱାର୍ଡେନ, ଏଚ୍.ଏସ୍ ଉପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସର ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି। “ଏବଂ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ସର୍ଜନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଭୁଲ ତଥ୍ୟର ଅଭିଯୋଗ ଭୁଲ ନୁହେଁ। ”

ଓଡିଶାରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ମୃତ୍ୟୁ, ଯାହା 1990 ରୁ 2000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 33 ଥିଲା, 2000 ରୁ 2010 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 46 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। 2010 ପରଠାରୁ ହାରାହାରି 78 ଥିଲା।

2000 ରୁ 2010 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 463 ଟି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। 2010 ରୁ 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 784 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗତ 10 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 784 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 281 (36%) ହାତୀ ଅସ୍ୱାଭାବିକ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। 160 (20%) କ୍ଷେତ୍ରରେ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଷୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article