29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

10 ଟି ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ବନ୍ୟା ଏବଂ ଭୂସ୍ଖଳନର ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କଲେକ୍ଟରମାନଙ୍କୁ ଉପଦେଷ୍ଟା |

Must read

ହୁବାନେଶ୍ୱର: ଅଗଷ୍ଟ 24 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବୁଧବାର ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନାଲି, କମଳା ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଚେତାବନୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜିଲ୍ଲା ସଂଗ୍ରହକାରୀମାନଙ୍କୁ ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଜଳସ୍ତର, ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଭୂସ୍ଖଳନକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଫ୍ଲାସ୍ ବନ୍ୟା ଏବଂ ଭୂସ୍ଖଳନ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଥିଲା, ଯାହା ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିମ୍ନ ଚାପ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ କୁଟଚା ରାସ୍ତା ଏବଂ କୁଚା ଘର ନଷ୍ଟ ହେବା ଏବଂ ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ମେଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି।

ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ବନ୍ଦରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଚେତନତା ସଙ୍କେତ ନମ୍ବର 3 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ଅଗଷ୍ଟ 23 ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଏକ ନୂତନ ନିମ୍ନ-ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ଗଠନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବିଷୟରେ IMD ସୂଚନା ଦେଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article