35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

2021 ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଆପଲ୍ ‘ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଆଇଫୋନ୍ 12 ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି।

Must read

ଆପଲ୍ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଭାରତରେ ଆଇଫୋନ୍ 12 ସିରିଜ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି | ବ୍ୟବସାୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ନୂଆ ‘ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଆଇଫୋନ୍ 12 ମଡେଲ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ।

ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍, ଆପଲ୍ ର ତାଇୱାନ ଚୁକ୍ତି ନିର୍ମାତା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ନିକଟସ୍ଥ କମ୍ପାନୀର ନରସାପୁରା ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ନୂତନ ଆଇଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିବ | ସେଠାରେ 2,900 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି ଏବଂ ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍ ମଧ୍ୟ ନୂତନ କାରଖାନା ପାଇଁ 10,000 କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ 1000 କର୍ମଚାରୀ ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍ ଯୋଜନାରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି।

ମେଡ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଇଫୋନ୍ସର ବ line ୁଥିବା ଲାଇନ୍ଅପ୍ ରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଆଇଫୋନ୍ 12 ସର୍ବଶେଷ ହେବ | ଚେନ୍ନାଇର ଫକ୍ସକନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଆପଲ୍ ନିକଟରେ ଆଇଫୋନ୍ 11 ଏକତ୍ର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​| ଆପଲ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆଇଫୋନ୍ SE 2020 ଏକତ୍ର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

କମ୍ପାନୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଆଇଫୋନ୍ 6s, ଆଇଫୋନ୍ ଏବଂ ଆଇଫୋନ୍ XR ଉତ୍ପାଦନ କରିଛି | ଆଇଫୋନ୍ ନିର୍ମାତା ଚାଇନାରୁ ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଖବର ମଧ୍ୟରେ ଆପଲ୍ ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆସିଛି। ଆଇଫୋନର ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ଭାରତରେ ଆଇଫୋନର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ଯଦିଓ କମ୍ପାନୀ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କର 22% ସଞ୍ଚୟ କରେ |

କିନ୍ତୁ ଆଇଫୋନ୍ 12 ସହିତ, ଏହା ବୋଧହୁଏ ଭାରତରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଏକତ୍ରିତ ହେବା ପାଇଁ ଦ୍ରୁତତମ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଆଇଫୋନ୍ ମଡେଲ୍ ହେବ | ଆପଲ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ଆଇଫୋନ୍ 12 ସିରିଜ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ କିଛି ସପ୍ତାହ ବିଳମ୍ବ ହେବ | ଆଇଫୋନ୍ 12 ଲଞ୍ଚ ଇଭେଣ୍ଟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର 12 ରେ ନଭେମ୍ବରରେ ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଆଇଫୋନ୍ 12 ପ୍ରୋ ସିପିଂ ସହିତ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article