27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଅଧିକ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଧା

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅଗଷ୍ଟ 18 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଓଡ଼ିଶାର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବୃଷ୍ଟିପାତର ମାତ୍ରା କମିବା ସହିତ ଉନ୍ନତିର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି, ଏପରିକି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ 933 ଟି ଗ୍ରାମ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଏବଂ 321 ଟି ଘର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର କେତେକ ଅ in ୍ଚଳରେ ଏକ ନୂଆ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି କାରଣ ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ବେଙ୍ଗଲ ଉପକୂଳରେ ଆଉ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଚଳିତ ମାସରେ ତିନି-ବ୍ୟାକ୍-ଟୁ-ବ୍ୟାକ୍ ଲୋ-ପ୍ରେସର ଅଞ୍ଚଳ ଗଠନ ହେତୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛି ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

(SRC) ପି.କେ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇଏମଡି ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଲୋ-ପ୍ରେସର ଅଞ୍ଚଳର ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲ୍ଲା ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ବର୍ଷାର ତୀବ୍ରତା ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ହୋଇପାରେ, ତାହାର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଲୋ-ପ୍ରେସର ଅଞ୍ଚଳ ଗଠନ ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାଥମିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟ 13 ତାରିଖରୁ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ମାଲକାନଗିରିର ପ୍ରାୟ 933 ଟି ଗ୍ରାମ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକର ବିମାନ ସର୍ଭେ କରିବା ପରେ ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାର୍ଣ୍ଡି କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article