29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଡିସେମ୍ବରରେ ମେକ୍ ଇନ୍ଓଡ଼ିଶାର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬ା୮ : ମେକ୍ ଇନଓଡିଶାର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ୨୦୨୦ଡିସେମ୍ବରରେ ହେବ । ଏନେଇ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତିଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ କରୋନାସ୍ଥିତିନସୁଧୁରିଲେ ଭର୍ଚୁଅ ।ଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖା ଯାଇଛି । ଏଥିରେ କିପରି ବିଶ୍ୱର ବଡ଼ବଡ଼ ଶିଳ୍ପପତି ମାନଙ୍କୁ ଯୋଡ଼ାଯିବ ସେନେଇଉଦ୍ୟମ ହେବ । ମେକ୍ ଇନ ଓଡିଶାର ତୃତୀୟସଂସ୍କରଣରେ ସରକାର ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ପୁଞ୍ଜିଆଗମନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ଶିଳ୍ପ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।ତେବେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରି ନଥିଲେଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମେକଇନ ଓଡିଶାଆୟୋଜନ କରିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ରାଜ୍ୟରେପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ବଢାଇବା ଲାଗି ଡିଜିଟାଲପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜରିଅ ।ରେ ବିଶ୍ୱର ବଡ ବଡ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଯୋଡାଯିବ । ଏନେଇ ପ୍ରାରମ୍ଭିକପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଡିଜିଟାଲ ଫ୍ଲାଟଫର୍ମରେକିପରି ଏତେବଡ କାଯ୍ୟକ୍ରମ ସଫଳ ହେବସେନେଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ମାନଙ୍କ ସହଆଲୋଚନା ·ଲିଛି । ୨୦୧୬ ମେକ୍ ଇନଓଡିଶାର ଓ ୨୦୧୮ ମେକଇନ ଓଡିଶା ପରେରାଜ୍ୟରେ ୧୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ହୋଇଛି । ଜାୟୀୟ ସ୍ଥରରେମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଟପି ଓଡିଶା ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲିଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି । ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଇକୋ ସିଷ୍ଟମ,ଇଣ୍ଡଷ୍ଟି୍ରଅ ।ଲ ଡେଭଲ୍ପମେଣ୍ଟ ଓଇନଫ୍ରାଷ୍ଟକଚରକୁ ବଢାଇବାରେ ସରକାରଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ଖାସକରିପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ ଓ କେମିକାଲ, ମାଇନ୍ସ ଓମିନେରାଲ ଆଇରନ ଷ୍ଟିଲ ଓ ଅ ।ଲୁମିନିୟମ ,ଫୁଡ଼ ପ୍ରୋସେସିଂ ଏବଂ ଅ ।ଇଟି ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସଭଳି ୬ଟି ସେକ୍ଟରକୁ ଫୋକସ କରାଯାଉଛି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article