26 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

ଭାରତକୁ ମିଳିବ ୫ମ ପୀଢ଼ିର ଫାଇଟର ଜେଟ୍

Must read

ୱାଶିଂଟନ, ୩୦/୬ : ଚୀନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇ ବୈଶ୍ୱିକ ମହାମାରୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟି ୪୫ ଲକ୍ଷ ୪,୯୯୧ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ପଞ୍ଝାମାଡ଼ରେ ସାରା ପୃଥିବୀରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୯,୨୧୧ ଜଣ ଆଖିବୁଜି ସାରିଲେଣି । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ୧ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୮୫୭ ଜଣ ରହିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ଏବେ ଚୀନ ଉପରେ ରକ୍ତଚାଉଳ ଚୋବାଉଛି । ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ମଧ୍ୟ ନେବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସୁଯୋଗ ଉଣ୍ଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣେ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ଓ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା ନୀତି ଆପଣେଇଥିବା ଚୀନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନିପିଙ୍ଗଙ୍କ ସାମ୍ୟବାଦୀ କମୁ୍ୟନିଷ୍ଟ ସରକାର କଳେ ବଳେ କୌଶଳରେ ନ ଭାରତ, ତାଇୱାନ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଆଦି ଦେଶଗୁଡ଼ିକର କିଛି କିଛି ଜାଗାକୁ ଦଖଲ କରିବା ପାଇଁ ଅପଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି । ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରମାଣ ଗତ ଜୁନ୍ ୧୫ ତାରିଖରେ ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ମିଳିସାରିଛି । ଏହି ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତର ଜଣେ କର୍ଣ୍ଟେଲଙ୍କ ସମେତ ୨୦ ଜଣ ଜୱାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲାବେଳେ ଚୀନର ଜଣେ କମାଣ୍ଡର ଓ ଜଣେ ଡେପୁଟୀ କମାଣ୍ଡର ସମେତ ୫୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ସୈନ୍ୟ ମୃତାହତ ହୋଇଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ଉଭୟ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରିବା ସହ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଆଧୁନିକ ତୋପ, ବୋମାବର୍ଷୀ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଆଦି ମୁତୟନ କରିସାରିଲେଣ । ତେଣେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ସହିତ ସାମରିକ ଭାଗିଦାରୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ ଆମେରିକା ବି•ର କରୁଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଆମେରିକୀ ସିନେଟ୍ରେ ଏକ ବିଧେୟକ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି । ଯଦି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳେ ତେବେ ଆମେରିକାର ୫ମ ପୀଢ଼ିର ଏଫ ୨୨ ଏବଂ ଏଫ-୩୫ ପରି ଆଡଭାନ୍ସ ଲଢୁଆ ବିମାନ ଭାରତକୁ ଦେଇ ପାରେ । ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହି ଲଢୁଆ ବିମାନ ଇସ୍ରାଏଲ, ଜାପାନ ଓ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ପରି ଦୁନିଆର କିଛି ଦେଶ ପାଖରେ ରହିଛି । ଆମେରିକାର କ୍ଷମତାସୀନ ରିପବ୍ଲିକନ ଓ ବିରୋଧୀ ଡେମୋକ୍ରେଟ୍ର ଶୀର୍ଷ ଦୁଇ ସିନେଟର ଭାରତ ସହିତ ସୈନ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧ ମଜବୁତ କରିବା, ବିଶେଷ କରି ୫ମ ପୀଢି ଲଢୁଆ ବିମାନ ଏବଂ ସୈନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରକ୍ଷା ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଧିନିୟମ ୨୦୨୧ ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି । ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆମେରିକା ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଓସମ୍ବନ୍ଧିତ ଔଦ୍ୟୋଗିକି ଏବଂ ପ୍ରଦୌଗିକି ଅନୁସନ୍ଧାନ, ବିକାଶ ଅବସର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ତଥା କର୍ମୀଙ୍କ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସୂଚନା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ସିନେଟର କାର୍ଣ୍ଣିନ ଅନ୍ୟ ଏକ ସଂଶୋଧନରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଇନ ପାରିତ ହେବାର ୧୮୦ ଦିନ ଭିତରେ ଭାରତକୁ ଆମେରିକାର ପଞ୍ଚମ ପୀଢିର ଲଢୁଆ ଜେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ସଂଶୋଧନରେ ପେଣ୍ଟାଗନକୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସୁପାରିଶ ଏବଂ ଉପାୟ ବିଷୟ ଉପରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ କଂଗ୍ରେସ କହିଛି । କାରଣ ଭାରତ ନିଜର ୫ମ ପୀଢିର ଲଢୁଆ ବିମାନର ବିକାଶ ନିଜେ କରୁଛି । ଭାରତକୁ ଗୁପ୍ତ ପ୍ରଦୌଗିକି ଦେବାକୁ ଆମେରିକା ରାଜି ହୋଇଛି । ଭାରତକୁ ଶୀର୍ଷ ଗୁପ୍ତ ଆମେରିକୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଦୌଗିକି ଓ ଉପକରଣ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଉଦେ୍ଦଶ୍ୟରେ କାର୍ଣ୍ଣିନ ଓ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଭାରତକୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପରି “ନାଟୋ ପ୍ଲସ ଦେଶ’ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଆଉ ଏକ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article