୩୨ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ

ରାଜଧାନୀକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ପାଣ୍ଡାରା ଠାରେ ଏକ ବ୍ୟାରେଜ ସମେତ ୩୨ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ସାଇନିକ୍ ସ୍କୁଲ୍, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ଦେଓଗଡ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ମେଗା ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଆଉଟଲେଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା |

ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକ ଅନୁମୋଦନ ହେବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରକାଶନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଅନୁମୋଦିତ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକରେ ଆଙ୍ଗୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ମେଗା ଆଲମୁନିୟମ ପାର୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି, ୨୪ ଟି ଘରୋଇ ମାନ୍ୟତା ସପକ୍ଷରେ ଅନୁଦାନ-ସହାୟତା ସହାୟତା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି।

ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନାମରେ ଏକ ସ୍ଵୟଂ ଆର୍ଥିକ ଘରୋଇ ୟୁନିଟାରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକ ପୃଥକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଏବଂ,

ଗାନ୍ଧୀ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ୟୁନିଭରସିଟି, ଓଡିଶା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୧୮ ରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ

ସିଭି ରମଣ ଗ୍ଲୋବାଲ ୟୁନିଭରସିଟି ଓଡିଶା ଅଧିନିୟମର ସଂଶୋଧନ, ବିଜୁ କୃଷ୍ଣ ବିକାଶ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜଳ ଅଭାବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂତଳ ଜଳର ନିରନ୍ତର ବ୍ୟବହାର, ଦୀପ ବୋର ୱେଲ ସେଚା କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରାମ, ଅଧୀନରେ ୧୨୮୦ ନୂତନ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ ନିର୍ମାଣ,

ଜିଏମ୍ ଲିଫ୍ଟ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ବିଡ୍ ବରଗଡରେ (ଅତିରିକ୍ତ ଆୟାକଟ୍), କୁଆଖାଇ ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଇନ-ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ନିର୍ମାଣ, ବରଗଡ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲର ପୁନ ଥଇଥାନ ଏବଂ ନବୀକରଣ,

ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଆଇବି ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାରେଜ୍-କମ ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ କୃଷି ଉପକରଣ ଏବଂ ପମ୍ପ ସେଟ୍ ଯୋଜନାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି | ।

ସେହିଭଳି, ଓଡିଶାର ଅଧିନସ୍ଥ ଆର୍ଥିକ ସେବା ନିୟମର ସଂଶୋଧନ, ଇ-ଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଆଇଟି ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ରେଫରାଲ୍ ବିଭାଗ ଭାବରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଏବଂ ଆଇଟି ବିଭାଗ,

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ରୂଣ ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ୟାନେଲ ଇଣ୍ଟରନେଟର ସଂଶୋଧନ ଏବଂ ଓଡିଶାର ସଂଶୋଧିତ ବେତନ (କଲେଜ) ପରି ସଂଶୋଧନ ଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବ ଶିକ୍ଷକ) ନିୟମଗୁଡିକ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା |

ଉଦଲା, ଖୁଣ୍ଟା, ବାଦାସାହୀ ଏବଂ ଜିବି ନାଗର ବ୍ଲକର ୬୨ ଜିପି ପାଇଁ ଦୁଇଟି ମେଗା ଗ୍ରାମୀଣ ପାଇପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଣ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ରାରୁଆନ୍ ଏବଂ ସୁକ୍ରୁଲି ବ୍ଲକ୍ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ମେଗା ଗ୍ରାମୀଣ ପାଇପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଣ, କୁଚିଣ୍ଡା ପାଇଁ ମେଗା ଗ୍ରାମୀଣ ପାଇପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି |

ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବମରା ବ୍ଲକ ଏବଂ ଦେଓଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇଟି ମେଗା ଗ୍ରାମୀଣ ପାଇପ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ, ରାଉରକେଲାରେ ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସେଣ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଜମିକୁ ବିଦେଶୀକରଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.