୨୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ଅଧିକ ହେରୋଇନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ୯ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗିରଫ

ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରୁ ଭାରତରେ ୨୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ଅଧିକ ହେରୋଇନ ୨୮୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେରୋଇନ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ୯ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟର ଏଟିଏସ୍ (ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ସ୍ଵାଡ) ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ଅପରେସନ୍ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ଜାହାଜ ପାକିସ୍ତାନୀ ଡଙ୍ଗା ଅଲ ହାଜକୁ ଭାରତୀୟ ଜଳ ଭିତରକୁ ଯିବାବେଳେ ଅଟକାଇ ଧରିଥିଲା। ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରେ ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଡ୍ରଗ୍ସ ଜବତ ହେବାର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଦାହରଣ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ, କୁଚ୍‌ର କାଣ୍ଡଲା ବନ୍ଦରରେ ଥିବା ଏକ ପାତ୍ରରୁ ଏଟିଏସ୍ ଏବଂ ରେଭିନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଦ୍ଵାରା ୧,୫୦୦ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ହିରୋଇନ୍ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଇସିଜି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିବା ବିବରଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ଅଲ ହାଜ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଭାରତୀୟ ଜଳ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଉନ୍ନତ ଗୁପ୍ତଚର ସହିତ, ଦୁଇଟି ଏଟିଏସ୍ ଅପରେଟିଭ ସହିତ ଏକ ଆଇସିଜି ଡଙ୍ଗା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଫେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଜାହାଜକୁ ଅଟକାଇ ନିଶା ନିବାରଣ ପ୍ୟାକେଟକୁ ପାଣିରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା ଯାହା ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଆଇସିଜି ଡଙ୍ଗା ପାକିସ୍ତାନୀ ଡଙ୍ଗାର ହଟଚମଟ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହାର ଖସିଯିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା।

ନିକଟ ଅତୀତରେ, ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଚୋରା ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ-ଗୁଣାତ୍ମକ ହିରୋଇନ୍ ଚୋରା ଚାଲାଣର ଏକ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ମାର୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ଗତ ଫେବୃଆରୀରେ, ନାର୍କୋଟିକ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟୁରୋ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ମିଳିତ ଅପରେସନରେ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରୁ ଏକ ଜାହାଜରୁ ପ୍ରାୟ ୭୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଡ୍ରଗ୍ସ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ, ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ଡ୍ରଗ୍ କାରବାରରେ ମୁଣ୍ଡ୍ରା ବନ୍ଦରରୁ କଣ୍ଟେନରରୁ ତିନି ଟନ୍ ଔଷଧ ୨୧,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆସିଥିଲା। ଜବତ ପରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ଚୋରା ଚାଲାଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀକୁ ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆଇଏ) କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.