ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ମସ୍କୋ ଉପରେ ତୈଳ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ବୁଧବାର ଦିନ ଯୁଦ୍ଧ ଦିନ ୭୦ ରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ରୁଷର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଏକ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ଉପରେ ରକେଟ୍ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ ଯାହା ମ୍ୟାରିଅପୋଲର ବନ୍ଦର ସହରରେ ୟୁକ୍ରେନର ଶେଷ ସନ୍ଦେହ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ମସ୍କୋ ଉପରେ ତୈଳ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା। ଡୋନେଟସ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ ରୂଷ ଆକ୍ରମଣରେ ୨୧ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ରାଜ୍ୟପାଳ ପାଭଲୋ କିରିଲେନକୋ କହିଛନ୍ତି ।

ଲୁହାନସ୍କରେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଗୁଳି ବିନିମୟ ମଧ୍ୟ ଜୋରଦାର ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ପପସନା ଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଅସମ୍ଭବ ଥିଲା ବୋଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ସେରହି ହୌଡା କହିଛନ୍ତି। ରୁଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ୟୁରୋପୀୟ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୟୁକ୍ରେନକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଡ୍ରୋନ୍, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନଷ୍ଟ କରି ଏହାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବ୍ଲାକ ସାଗର ବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ସାମରିକ ଏୟାର ଫିଲ୍ଡକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି। ୟୁକ୍ରେନ କହିଛି ଯେ ତିନୋଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଓଡେସା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବାଧା ଦିଆଯାଇଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.