ହିମାଳୟ ପରି ଭାରତ-ନେପାଳର ସମ୍ପର୍କ ଅସ୍ଥିର ନୁହେଁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି

ଲମ୍ବିନୀରେ ବୁଦ୍ଧ ଜୟନ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିମାଳୟ ପରି ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳର ସମ୍ପର୍କ ଅସ୍ଥିର ନୁହେଁ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦୀୟମାନ ବିଶ୍ୱ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ନେପାଳ ର ସର୍ବଦା ମଜବୁତ ବନ୍ଧୁତା ସମଗ୍ର ମାନବିକତା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ |

ବୌଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି ଓ ଐତିହ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କେନ୍ଦ୍ରର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେର୍ ବାହାଦୂର ଦେଓବା ସୋମବାର ଲୁମ୍ବିନୀରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି ଏହାକୁ ଏକ “ସହଯୋଗକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଆମର ବହୁମୁଖୀ ସହଭାଗୀତାରେ ନୂତନ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମାୟା ଦେବୀ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଗସ୍ତରୁ ଚିତ୍ର ବାଣ୍ଟି ମୋଦୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାସ୍ଥିତ ମାୟା ଦେବୀ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ମୁଁ ନିଜକୁ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛି। ସୋମବାର ସକାଳେ ସେ ନେପାଳର ପ୍ରତିପକ୍ଷ ତାଙ୍କୁ ଲୁମ୍ବିନିରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ବୌଦ୍ଧ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ମାଣ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଆସିଛି, ଆମେରିକା, ଚୀନ୍, କାନାଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସମେତ ଅଧିକାଂଶ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଲୁମ୍ବିନୀରେ ସେମାନଙ୍କର କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରି ବୌଦ୍ଧ ଦର୍ଶନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାର ଏକ ଉପକରଣ ଭାବରେ | ୧ ବିଲିୟନ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ତିନି ବର୍ଷ ନିଅ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.