ହିମାଚଳ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ୍ କୋଡ୍ ପରୀକ୍ଷା

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟ ରାମ ଠାକୁର ସୋମବାର ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡକୁ ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଏହି ଘଟଣାର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ହିମାଚଳ ଭବନରେ ସ୍ଥାପିତ ଏକ ମିଡିଆ ସେଣ୍ଟରର ଉଦ୍ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀ ଠାକୁର ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଦ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ, ଏହା ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ, ଏବଂ ଆମେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗର ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ଦେଖିବା ଏବଂ ଏକ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ୍ କୋଡ୍ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଯିବ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପଞ୍ଜାବରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଏଥିରେ ଶ୍ରୀ ଠାକୁର ଜୋର ଦେଇଥିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟ ଏପରି ଥିଲା ଯେ କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ବିବାଦରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ। “ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଆକାରରେ ଏକ ଛୋଟ ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ମୂଲ୍ୟବୋଧ, ଭାବନା ଏବଂ ଭାବନା ବହନ କରନ୍ତି। କୌଣସି ବାହାର ଲୋକଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ।” ଶ୍ରୀ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିମାଚଳ ରାଜନୀତିରେ ଜଣେ ନୂତନ ପ୍ରବେଶକାରୀ ଭାବରେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଉପସ୍ଥିତି ନଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆମଦାନୀ କରୁଥିଲା। “

ଏହା ଜଣା ଯେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ହିମାଚଳର କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଉନା ସମେତ ସ୍ଥଳ ସ୍ଥିତିର ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ହିମାଚଳର କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଠାଇଛି। ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଭୂମି ଉପସ୍ଥିତି ନାହିଁ। ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଣୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ହିମାଚଳର ଲୋକମାନେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କାହିଁକି ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜାବରେ ଏହାର ସଫଳତାର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିପାରିବ ନାହିଁ, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବ ଅଲଗା ଥିଲା। ସେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ବିକଳ୍ପର ଢାଞ୍ଚା ଭାଙ୍ଗି ପୁଣି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.