ସ୍ୱିଡେନର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ୟୁରୋପ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ ମୋଦୀ ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଜର୍ମାନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଭାରତୀୟ ଡ଼ିଆସପୋରା ସହିତ ମୋଦୀଙ୍କ ବନ୍ଧନ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଯେତେବେଳେ ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଡେନମାର୍କ, ନରୱେ, ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ସ୍ୱିଡେନର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ୟୁରୋପ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀରେ ଅନେକ କିଛି ରହିଥିଲା। ଏବଂ ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ | ଅବଶ୍ୟ, ନେତା ୟୁରୋପୀୟ ମାଳ ଦୀପ ୬୫ ଘଣ୍ଟାର ଦୀର୍ଘ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀରେ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଡିତ କରିବାର ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିନଥିଲେ | ୟୁରୋପରେ ପାଦ ରଖିଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଭାରତୀୟ ଏକାନ୍ତର ଏକତା ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଋଷର ତୈଳଳ କ୍ରୟ ନକରିବା ଏବଂ ଋଷକୁ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ନିନ୍ଦା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସାହସର ସହିତ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଛି।

ଜର୍ମାନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଭାରତୀୟ ପୋଷାକରେ ମୂଳ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଥିବା ଏକ ଉତ୍ସାହୀ ଜନତା ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ବିବିଧତାର ରଙ୍ଗ ସହିତ ବର୍ଲିନ୍ର ବ୍ରାଣ୍ଡେନ୍ବର୍ଗ ଗେଟ୍ ଆଲୋକିତ ହେବା ଏକ ପ୍ରକାର ଭାବପ୍ରବଣତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ଯାହା ପିଏମ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଅଯଥା ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି | ନ୍ୟୁୟର୍କର ମ୍ୟାଡିସନ୍ ସ୍କୋୟାର୍ ଗାର୍ଡେନ୍ସରେ ମୋଦୀଙ୍କ ରକଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରତିଛବିକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଆବେଦନ ସହିତ ସିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା | ଟେକ୍ସାସର ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍‌ରେ ହାଡି ମୋଦୀ ଇଭେଣ୍ଟରେ ହଜାର ହଜାର ଭାରତୀୟ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଆମେରିକୀୟ ରାଜନେତା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଡାଏସପୋରା ପାଇଁ, ଏହି ପରି ମୂହୁର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ଆୟୋଜକ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସେମାନଙ୍କର ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଭୂମିକାକୁ କେବଳ ମଡେଲ ପ୍ରବାସୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ସମ୍ମାନିତ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଭାବରେ ଆଲୋକିତ କରିଛନ୍ତି |

ଡେନମାର୍କରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଭଲ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଭୂମିକା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଆୟୋଜକ ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କାହାଣୀର ଅଂଶ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ନିଆଯିବ ତାହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜାଣନ୍ତି | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ୟୁଏଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ବିଦେଶରେ ବହୁ ସଫଳ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି କାହାଣୀରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଏହା ଲାଗୁଥାଇପାରେ ଯେ ୟୁରୋପରେ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଗଦାନ ଘରୋଇ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ସ୍କୋର ଥିଲା,

କିନ୍ତୁ ଶକ୍ତି ଉପରେ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କୂଟନ .ତିକ କୌଶଳ ପାଇଁ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି ଅଛି ଏବଂ ଏକ ବିଦେଶୀ ଦେଶରେ ଥିବାବେଳେ ଭାରତୀୟ ଡ଼ିଆପୋରାର ଉତ୍ସାହ | ଭାରତୀୟ ଡ଼ାଏସପୋରା ସହିତ ତାଙ୍କର ବନ୍ଧନର ନିଷ୍ଠୁର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଆୟୋଜକ ଦେଶରେ ଉଷ୍ମ ଭାବେ ପରିଚାଳିତ ଜନସାଧାରଣ କୂଟନୈତିକତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଭାରତର ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇଛି | ଏହିପରି ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଲିଭର୍ ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଏକ ଅଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଭାରତର କୂଟନ .ତିକ ସ୍ତରରେ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକର୍ଷଣ କରିଥାଏ | ଭାରତୀୟ ଡ଼ିଆସପୋରାର ଉତ୍ସାହ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ବିଦେଶରେ ଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପ୍ରିୟତା ନାହିଁ।

କେବଳ ଭାରତର ଉଚ୍ଚତମ ପ୍ରତିନିଧୀ ନୁହଁନ୍ତି, ବରଂ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନ୍ୟତମ ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥା ଟ୍ରେଲବ୍ଲେଜିଂ ରାଜନୈତିକବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆବେଦନକୁ ବର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା କେବଳ ଆର୍ଥିକ ନୁହେଁ ରଣନୀତିଗତ ତଥା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଅଧିକ ଅସହଯୋଗ କରିଥାଏ। କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ନେତା ପ୍ରାୟତ ““ ପରିବର୍ତ୍ତନ ”ଏବଂ“ ସଂସ୍କାର ”ଶବ୍ଦ ସହିତ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତି, ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହାର ଯୋଗ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦାବି କରିବାକୁ ଦ୍ରୁତତମ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୁଏ ଏବଂ ଚତୁର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ସୁଯୋଗକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବେ ନାହିଁ | ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ |

ଏହି ଅଦୃଶ୍ୟ ସମର୍ଥନ ହିଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଭାରତୀୟ ଜନତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧୀ ଭାବରେ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ସର୍ବ ବୃହତ ତଥା ପ୍ରକୃତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଉଚ୍ଚ କରିବାରେ ବହୁ ଦୂର ଯାଉଛି। ଏହା ଏକ ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯେ ନେତା ତାଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଆଶା ସହିତ ସମାନ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି, ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିରତା ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରୁଥିବାବେଳେ |

ବିଦେଶୀ ନେତାମାନେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ଵାସୀ ତଥା ଦୃଢଭାରତୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ସହିତ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧକୁ ପ୍ରତିହତ କରେ, ତଥାପି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବାରେ ଲାଗେ ଏବଂ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କର ଏକ ଅସୀମ ଧାଡି ଏହାକୁ ମୋଟା ଏବଂ ପତଳା ମାଧ୍ୟମରେ ସମର୍ଥନ କରେ | ଏହି କାରଣରୁ, ଦାୟିତ୍ ପ୍ରାପ୍ତ ସରକାର ଥିବା କୌଣସି ଦେଶ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିବାର ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେହି ଭାବନାକୁ ଗଢିବାରେ ଭାରତୀୟ ଡ଼ିଆପୋରା ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.