ସ୍କିଣ୍ଡିଆ, କାନାଡାର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓମାର ଆଲଗାବ୍ରାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସ୍କିଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ତାଙ୍କ କାନାଡିୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ବୈଠକରେ ଭାରତ ଏବଂ କାନାଡା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଖୋଲା ଆକାଶ ନୀତି ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି। ତିନି ଦିନିଆ କାନାଡା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ସ୍କିଣ୍ଡିଆ, କାନାଡାର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓମାର ଆଲଗାବ୍ରାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାନାଡା ଗସ୍ତରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଗସ୍ତ ଥିଲା। ଶେଷଟି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ଯେତେବେଳେ ସେ କାନାଡାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ରାଙ୍କୋଇସ୍-ଫିଲିପ୍ ଚମ୍ପେନ୍ଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ସ୍କିଣ୍ଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ସଂଯୋଗ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଭୟ ଦେଶରୁ ଅଧିକ ସୁବିଧାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା” ପାଇଁ ଏହି ନୀତି ଆପଣାଯିବ। ଏକ ଖୋଲା ଆକାଶ ଢାଞ୍ଚାରେ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅସୀମିତ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ବିମାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଲଗବ୍ରାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର “ବହୁତ ଫଳପ୍ରଦ ବିନିମୟ” ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ କାନାଡା ସହିତ ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛୁ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୁଝାମଣାପତ୍ର (ଏମଓୟୁ) “ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସହଯୋଗରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେବ, ଯାହା ଏମଆରଓ (ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ, ମରାମତି ଏବଂ ମରାମତି), ହେଲିକପ୍ଟର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚିକିତ୍ସା ସେବା, ବିମାନ ଉତ୍ପାଦନ, ବୋର୍ଡରେ ବହୁତ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

୨୦୧୬ ରେ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ମିଆଦ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ପୁନ ବୈଧ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସ୍କିଣ୍ଡିଆ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କାନାଡାର ବିଜ୍ଞାପନରୁ ଏକ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ ଯାହା ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛନ୍ତି (ଯଥାଶୀଘ୍ର)। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୈଷୟିକ ସହଯୋଗକୁ ଗଭୀର କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ | ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ପରିବହନ ଚୁକ୍ତି (ଏଟିଆ) ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତୀତରେ ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି ସ୍କିଣ୍ଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର କାନାଡାରୁ ଭାରତକୁ ୨୦ ଟି ବିମାନ ଏବଂ ଭାରତରୁ କାନାଡାକୁ ୧୦ ଟି ବିମାନ ଅଛି।

ଖୋଲା ଆକାଶ ପାଇଁ ଆଇନଗତ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ | ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ ପରେ ଭାରତର ଉଚ୍ଚ କମିଶନର ଓଟ୍ଟା ଅଜୟ ବିସାରିୟା ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତ ଏବଂ କାନାଡା ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଖୋଲା ଆକାଶ ଶାସନ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରି ଅଲଗବ୍ରା ଏହି ସଭାକୁ “ଫଳପ୍ରଦ” ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି | ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରେ ଭାରତରେ ଅଟକି ରହିଥିବା କାନାଡିୟମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ଭାରତର ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୁଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ମୋର ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛି। ଅମୃତସରକୁ ବିମାନ ସମେତ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସ୍କିଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟ ମନୁଆଲରେ ଥିବା କାନାଡିଆନ କମ୍ପାନୀ ବମ୍ବେଡିୟର୍ ଏବଂ କ୍ୟୁବେକ୍ ପ୍ରଦେଶର ମିରାବେଲରେ ଏୟାରବସ୍ କାନାଡା ସୁବିଧାକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.