ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି ବିଦ୍ରୋହ ଆଇନ, ଅନୁଦାନକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ଆଇପିସିର ଧାରା ୧୨୪ ଏ ଅଧୀନରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନର ବୈଧତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ପାଞ୍ଚ କିମ୍ବା ସାତଜଣ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଏକ ବୃହତ ବେଞ୍ଚକୁ ମାମଲା ପଠାଇବାକୁ ଶୀର୍ଷ କୋର୍ଟ ପ୍ରଥମେ ଶୁଣାଣି କରିବେ। ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ଜବାବ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ମେ ୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି ବୁଧବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ଯେ ଭାରତରେ ଦେଶଦ୍ରୋହର ଦଣ୍ଡବିଧାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଆସୁଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ଏହାର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କରିବାକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ଅଧିକ ସମୟ ଦିଅନ୍ତୁ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି ରାମନା ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟ କାନ୍ତ ଏବଂ ହିମା କୋହଲିଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବେଞ୍ଚ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ପିଟିସନ୍ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହାକୁ ଆସନ୍ତା ମଙ୍ଗଳବାରକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଆରମ୍ଭରେ, ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା, କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇ ଉତ୍ତର ଦାଖଲ ପାଇଁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ ଯେ ଓକିଲମାନେ ଦେଇଥିବା ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି କାରଣ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଦ୍ଵିତୀୟତ ନିକଟରେ କିଛି ନୂତନ ବିଷୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି ନିବେଦନଗୁଡ଼ିକର ବିଷୟବସ୍ତୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆବଶ୍ୟକ କରେ | “

ଆସନ୍ତା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟାରେ ଏହି ବିଷୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କର | ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା କାଉଣ୍ଟର (ଆଫିଡେଭିଟ୍) ଫାଇଲ୍ କରିବାକୁ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ୍ | କୌଣସି ସ୍ଥଗିତାଦେଶ (ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ) ବୋଲି ସିଜେ କହିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରି ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ କେ.କେ ଭେନୁଗୋପାଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନକୁ ଅଟକାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଭାଗରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆବଶ୍ୟକ। ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି, “ଯାହା ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ, କ’ଣ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଦେଶଦ୍ରୋହରେ ଆସିପାରେ ତାହା ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଭେନୁଗୋପାଲ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣ ଦେଶରେ କଣ ଘଟୁଛି ଦେଖିଥିବେ, ବୁଧବାର ଦିନ ହନୁମାନ ଚଲିସା ପଢିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୭ ରେ, ବେଞ୍ଚ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଯେ ଏହା ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରୁ ଏହି ମାମଲାର ଅନ୍ତିମ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ପାଇଁ କୌଣସି ଅନୁରୋଧ ଗ୍ରହଣ କରିବ ନାହିଁ।

ଦେଶଦ୍ରୋହ ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଆଇନର ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରି ଲୋକଙ୍କୁ ନୀରବ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କାହିଁକି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି? ଆଇପିସିରେ ଧାରା ୧୨୪ଏ (ଦେଶଦ୍ରୋହ) ର ସାମ୍ବିଧାନିକତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଇଣ୍ଡିଆର ଏଡିଟର୍ସ ଗିଲ୍ଡ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରମୁଖ ଜେନେରାଲ ଏସ.ଜି ଭୋମ୍ବାଟକେରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ଆଇନର ଅପବ୍ୟବହାର।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.