ସିବିଆଇ କରିଲା ଚଢାଉ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମ ଙ୍କ ଘରେ !

ମଇ ୧୭ରେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୁରୋ ସିବିଆଇ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ପୁଅ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମ ଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଉଭୟ ଆବାସିକ ତଥା ବାଣିଜ୍ୟିକ ଏକାଧିକ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲା। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ବେଆଇନ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ବଦଳରେ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଭିସା ସୁବିଧାଜନକ ଅଭିଯୋଗରେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ନୂତନ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି।

ଚାଇନାର ନାଗରିକମାନେ ପଞ୍ଜାବରେ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା। ମୁମ୍ବାଇ, ଓଡିଶା, ଚେନ୍ନାଇ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ପ୍ରାୟ ନଅଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଡଉ କରାଯାଇଛି।

ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଭିସା ସୁବିଧା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି | ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନର ଏକ ଅଫ୍ ସୁଟ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ବାସଭବନରେ ବିରବଲ ସିଂ ନାମକ ଜଣେ ରାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଉଦ୍ଧୃତ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିବିଆଇର ୭ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ସକାଳେ ପହଞ୍ଚି କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ବିଷୟରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ସମୟରେ ହୋମ୍ ଏବଂ ଫାଇନାନ୍ସ ପରି ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ |

କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ |

ଅନେକ ଏଜେନ୍ସି କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୮ ରେ, ତାଙ୍କୁ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ଗିରଫ କରିଥିଲା |

ମେ ୨୦୧୭ରେ ଏକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସିବିଆଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା ଯେ ୩୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ବିଦେଶୀ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ମିଡିଆକୁ ବୈଦେଶିକ ନିବେଶ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବୋର୍ଡ କ୍ଲିୟରାନ୍ସରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି |

ମିଡିଆର ମାଲିକ ତଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀ ମୁଖାର୍ଜୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ଅନୁମୋଦନ ବଦଳରେ ଲାଭବାନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସି ଚିଡିମ୍ବରମ୍ ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ (ଇଡି) ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ୧୦୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଜେଲରେ ରହିଥିଲେ। ବାପ-ପୁଅ ଯୋଡିଙ୍କୁ ଏୟାରସେଲ ମ୍ୟାକ୍ସିମ ସ୍କାମରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.