ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସାକୁ ବିରୋଧ କଲେ ବିରୋଧୀ ଦଳ,ଗହେଲେଟ

ଜୟପୁର: ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ବୁଧବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ରେ ଯୋଧପୁରରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସାକୁ ବିରୋଧ କରି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନର୍ଭସ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। “ଯଦି ଦେଶରେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ରାଜସ୍ଥାନ ଅଟେ। ସେଥିପାଇଁ ଦଙ୍ଗା ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ” ଗେହଲଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ଜେପି ନାଡା ସାୱାଇ ମାଧୋପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ନିଆଁ ଲଗାଇବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। କାରାଉଲିରେ … ଏବଂ [ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ] ଟେନସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ”

ସେ ଯୋଧପୁରରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କରାଲିରେ କିମ୍ବା ଯୋଧପୁରରେ ଦଙ୍ଗା କରିବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ କୌଣସି ମୃତାହତ ହୋଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବଡ଼ ଘଟଣା କିମ୍ବା ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କରହ ଲିରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ପରେ ଗେହଲୋଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ଲୋକମାନେ ରାମ ନାଭାମି ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। “ସେହି ଦିନ ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ଦଙ୍ଗା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଗରୀବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବୁଲଡୋଜର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଏଠାରେ [ରାଜସ୍ଥାନ] ଶାନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସେମାନେ [ବିଜେପି] ହଜମ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାରଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ହାଇ କମାଣ୍ଡର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ” ଗେହଲୋଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରାଲିରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଏକ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ ହୋଇଛି। “… କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଯୋଧପୁରରେ ଅଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।”

ଯଦି ହିଂସା ଘଟଣାରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଏହାର କର୍ମୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶେଖୱାଟ ଗେହଲଟଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସାହସ କରିଛନ୍ତି। ସେ କାହିଁକି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଚୁପଚାପ୍ ବସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି? ଯଦି ଯୋଧପୁର ହିଂସା ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାୟୀ ତେବେ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କର। ସେ କାହିଁକି ଅପେକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି? ଗିରଫ କର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କର |

Leave a Reply

Your email address will not be published.