ସାମୂହିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି,ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଶ୍ୱ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ସାମୂହିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମିକନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କନଫରେନ୍ସ ୨୦୨୨ ର ଉଦଘାଟନ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦୁନିଆରେ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟରମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ | ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି, ରେଳବାଇ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ, ମୋଏସ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି ରାଜୀବ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି। ସମ୍ମିଳନୀର ଷ୍ଟିଅରିଂ ପ୍ୟାନେଲରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍, ବିଶ୍ୱ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକାଡେମିକ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ନିକଟରେ ଘୋଷିତ ୧୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ସେମି-କନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର, ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ପ୍ରଥମତ ,, ୧.୩ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଡିଜିଟାଲ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରୁଛି। ଆର୍ଥିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତୀକରଣ, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ବିପ୍ଳବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। “ଦିତୀୟତ ୫, ୫ ଜି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶରେ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଛଅ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଭାରତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଷୟିକ ବିପ୍ଳବର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛି।

ତୃତୀୟତ , ବିଶ୍ଵର ଦ୍ରୁତତମ ବଢୁଥିବା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ସହିତ ଭାରତ ଦୃଢଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୬ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ନିଜସ୍ୱ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର ୮୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଏବଂ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୧୧୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ହେବ। ବ୍ୟବସାୟ କରିବାର ସହଜତାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ଆଣିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ୨୫,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନିୟମାବଳୀକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା, ଲାଇସେନ୍ସର ସ୍ଵତେ- ନବୀକରଣ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନିୟାମକ ଢାଞ୍ଚାରେ ଗତି ଆଡକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠିକଣାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ସେମି କଣ୍ଡକ୍ଟର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବାର six ଟି କାରଣ ମୁଁ ଦେଖୁଛି … ଉଚ୍ଚ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ, ଉଚ୍ଚ ଗୁଣ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମେ ଏହି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଆମର ଏକ ଅସାଧାରଣ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଡିଜାଇନ୍ ପ୍ରତିଭା ପୁଲ୍ ଅଛି ଯାହା ବିଶ୍ଵର ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଡିଜାଇନ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ମାନଙ୍କ ୨୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିଥାଏ | ପ୍ରାୟ ୨୫ ଟି ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଡିଜାଇନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଆମର ଡିଜାଇନ୍ କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୁଶଳୀ ପ୍ରତିଭା ପୁଲ୍ ହେବାର ପଞ୍ଚମ କାରଣକୁ ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯେଉଁ ସମୟରେ ମାନବିକତା ଶତାବ୍ଦୀରେ ମହାମାରୀରେ ଥରେ ଲ was ୁଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ କେବଳ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଆମ ଅର୍ଥନୀତିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥିଲା।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.