ଆଉ ଏକ ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ଧ୍ଵଂସ କଲା ରୁଷିଆ

ରବିବାର ଦିନ ରୁଷ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଦ୍ଵାରା ୟୁକ୍ରେନକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ସହର ଓଡେସା ନିକଟରେ ଥିବା ସାମରିକ ଏୟାରଫିଲ୍ଡରେ ଏକ ରନୱେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ୟୁକ୍ରେନ ରୁଷର ଓଡେସାର ମୁଖ୍ୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଏକ ନୂତନ ନିର୍ମିତ ରନୱେକୁ ଆକ୍ରମଣ ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏୟାରଫିଲ୍ଡକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଉଚ୍ଚ ସଠିକ୍ ଓନିକ୍ସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଖାର୍କିଭ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ୟୁକ୍ରେନ -୨୪ ମିଟର ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଛି। କେତେକ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଏକ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନାରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧର୍ମଘଟ ୟୁକ୍ରେନ ସହରର ମାରିଅପୋଲର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିବା ଧ୍ୱଂସାବଶେଷର ଶେଷ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗଡ଼ ଅଟେ। ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ହାଉସର ବାଚସ୍ପତି ନାନସୀ ପେଲୋସି ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ଉପକୂଳ ଦକ୍ଷିଣ ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ଦେଶର ପୂର୍ବ ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ରୁଷଷର ଆକ୍ରମଣରେ ୟୁକ୍ରେନ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଗାଁ ସହ ଲଢୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ଵାରରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଅଧିକ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଏବଂ ଆର୍ଟିଲିରି ଗୁଳିରୁ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି । ଅବରୋଧିତ ମାରିଅପୋଲରେ ହଜାର ହଜାର ବାସିନ୍ଦା ଅଳ୍ପ ଖାଦ୍ୟ, ଜଳ କିମ୍ବା ଔଷଧ ସହିତ ଫସି ରହିଥିବାର ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଉଥିଲା, ଏପି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପ୍ରାୟ ୧,୦୦୦ ହଜାର ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଏକ ଦଲାଲ୍ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ, ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସହିତ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଏକ ବିସ୍ତୃତ ସୋଭିଏତ୍ ଯୁଗର ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ଯାହା ସହରର ଏକମାତ୍ର ଅଂଶ ଷୀୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ ନୁହେଁ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.