ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଦୌଡ ଆସାନି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ

ଭୟଙ୍କର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଦୌଡ ଆସାନି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କାକିନାଡାର ପ୍ରାୟ ୨୬୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ, ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଠାରୁ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣରେ, ଓଡିଶାର ଗୋପାଳପୁରର ୪୯୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ । ୧୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଥିବା ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଆସାନି ଆଜି ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାଇ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା | ଏହା ପରେ, ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଆସାନି ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ଫେରି ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ର ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏହା ଅବତରଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ଏବଂ ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଦୌଡ଼ରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି |

ପାଣିପାଗ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ଅଳ୍ପ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟମରୁ ମଧ୍ୟମ ବୃଷ୍ଟିପାତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ଠାରୁ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଯେତେବେଳେ ବି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଏକ ଦେଶକୁ ଧକ୍କା ଦିଏ, ପ୍ରଥମ କଥା ଯାହା ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ମନକୁ ଆଘାତ କରେ ଏହି ନାମଗୁଡ଼ିକର ଅର୍ଥ | ୨୦୦୦ ରେ, ବାଂଲାଦେଶ, ଭାରତ, ମାଲଦ୍ୱୀପ, ମିଆଁମାର, ଓମାନ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ନେଇ (ୱାର୍ଲ୍ଡ ମେଟେରୋଲୋଜିକାଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ / ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଆୟୋଗ) ନାମକ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ | ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ନାମକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ପରାମର୍ଶରେ ପଠାଇବା ପରେ, ଟ୍ରପିକାଲ୍ ସାଇକ୍ଲୋନ୍ସ ଉପରେ ପ୍ୟାନେଲ୍ ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କଲା |

୨୦୧୮ ରେ ଇରାନ, କାତାର, ସାଉଦି ଆରବ, ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ ଏବଂ ୟେମେନରେ ବିସ୍ତାରିତ ହୋଇଛି | ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶିତ ୧୬୯ ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ନାମର ତାଲିକା ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା – ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୩ ଟି ଦେଶରୁ ୧୩ ଟି ପରାମର୍ଶ | ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ପାଇଁ ନାମ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶବ୍ଦର ବିପରୀତ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବା ସହଜ କରିଥାଏ | ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ଗଣମାଧ୍ୟମ, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳକ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏକ ନାମ ସହିତ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବା, ଏହାର ବିକାଶ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ବିସ୍ତାର କରିବା ଏବଂ କେଉଁଠାରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦୂର କରିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ଅଟେ |

ଗୋଟିଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକାଧିକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି | ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ସୋମବାର ଦିନ ରୟାଲ ମେଟେରୋଲୋଜିକାଲ ସୋସାଇଟି ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଜଳବାୟୁ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ନିରନ୍ତରତା ଉପରେ ଏହି କାଗଜ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି – ଯେଉଁ ଦିନ ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଆସାନୀଙ୍କୁ ଟ୍ରାକିଂ କରୁଥିଲା, ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଦୌଡ ଭାବରେ ବର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନେତୃତ୍ୱରେ ତଥା ବାଂଲାଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସମେତ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଅବତରଣ କରିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ୨୦୨୦ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଆମ୍ଫାନ୍ ଦେଖାଗଲା |

ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ହେତୁ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଏହାର ପରିଣାମ ଆକଳନ କରିଥିଲେ | ‘ଅତ୍ୟଧିକ ଗୁରୁତର’ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଫାନି ଏବଂ ‘ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ୍’ ଆମ୍ଫାନ୍ ଯଥାକ୍ରମେ ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଆସାନି କେବଳ ଉପକୂଳକୁ ଚରାଇବ ଏବଂ ଅବତରଣ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହାର ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ପୁନରାବୃତ୍ତି ଆଚରଣ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଜାୱାଡ ସହିତ ସମାନ ହେବ, ଯଦିଓ ଆସାନୀଙ୍କ ଟ୍ରାକ ଗତ ଡିସେମ୍ବରରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଜାୱାଦର ଟ୍ରାକ ସହିତ ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.